3.6 C
Prizren
E martë, 9 Mars, 2021

Doli nga shtypi libri “Zanafilla e rrënjëve tona pellazgët, ilirët –shqiptarët”, i autorit Avdi Ibrahimi

Libri më i ri i shkrimtarit Avdi Ibrahimi, “Zanafilla e rrënjëve tona pellazgët, ilirët –shqiptarët”, ka dalë nga shtypi nën përkujdesjen e shtëpisë botuese “Blendi” në Prishtinë.

Autori Ibrahimi vlerëson se ky libër është njëri ndër librat më të rëndësishëm që ka botuar deri më tash.

“Konsideroj që ky libër është më i rëndësishmi nga ana ime”, shprehet ai.

“Libri është pasqyra e çdo populli të botës, prej krijimit të tij e deri në ditët e sotme. Çdo popull identifikohet përmes lashtësisë së kulturës, respektivisht librave që janë shkruar për të bëmat e tyre historike dhe mënyrën e të jetuarit si popull”.

“Ndonëse krijuesit, në këtë rast konkretisht shkrimtarët u ballafaquan nëpër kohëra të ndryshme me rezistencën e sundimtarëve, por ata nuk mundën as edhe njëherë ta mposhtin idealizmin e tyre, ata ishin dhe mbetën shpirti i epokave nëpër të cilën kaluan s’bashku me popujt e tyre nëpër shekujt e përflakur, prandaj nuk thuhet kotë se libri është ushqim për trurin e njeriut”.

“Libri gjithnjë ka pasur dhe ka rëndësi të madhe për kulturën e një populli të përparuar që na jep dituri, na inspiron, na dhuron guxim, na mëson që të jemi të kujdesshëm ndaj të tjerëve, duke lexuar libra, ne besojmë në fjalën e dhënë dhe përpiqemi që më çdo kusht ta mbajmë premtimin e dhënë”.

“Duke lexuar libra, ne mësojmë nga përvojat, që na japin dituri mbi ngjarjet e rëndësishme historike të jetës së shumë njerëzve”.

“Çdo libër që ka vlerë artistike ruan në mes të kopërtinave, pasurin më të rëndësishme të një populli, në mes të kopertonave të librit historik, ZANAFILLA E RRËNJEVE TONA PELLLAZGËT-ILIRËT-SHQIPTARËT, përmban gjëra të rëndësishme e më vlerë të karaktereve të ndryshme letrare kulturore e historike më të çmuar dhe më të shtrenjtë të një populli”, shprehet Ibrahimi.

Ndërkaq, redaktori i librit Prof.asoc.dr. Bedri Muhadri vlerëson se autori në këtë libër ka hedhur një hap të vendosur në rrugën e shkrimit shkencor.

“Nuk ka dyshim, se me këtë vepër të tij, historishkruesi Avdi Ibrahimi, ka hedhur një hap të vendosur në rrugën e shkrimit shkencor, duke i bërë vetes nder dhe historiografisë shqiptare”, shkruan Muhadri.

Libri është sponsorizuar për bartim nga Drejtoria e Kulturës në Prizren. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Arrihet marrëveshja mes Joshua dhe Fury, për luftën për titullin e kampionit të padiskutueshëm

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë arritur marrëveshje për të luftuar për titullin e kampionit të padiskutueshëm të botës në kategorinë e rëndë dhe...

Gruaja vret vajzën dhe telefonon burrin: Vajza jonë nuk është më

Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, vetëm 2 vjeç, gjatë natës në Cisliano (Milano). Ngjarja u raportua nga operatorët e numrit jeshil 118, të...

Kadri Kryeziu nuk arrin të bëhet deputet

Ish gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Kadri Kryeziu nuk ka arritur t’i marr votat e mjaftueshëm në zgjedhjet e 14 shkurtit për të...

143 vjet nga traktati që la shqiptarët nën sundimin e Perandorisë Osmane

Një muaj pas armëpushimit të Edrenesë, u nënshkrua në Shën-Stefan, më 3 mars 1878, Traktati i Paqes ndërmjet Perandorisë ruse dhe asaj Osmane. Traktati i...

Gastronomët kundërshtojnë shtrëngimin e masave

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës, kanë kundërshtuar mundësinë e paralajmërimit të shtrëngimit të masave. Petrit Kollokoqi kryetar i Shoqatës së Gastronomëve, tha se rritja e...

Detaje nga plagosja e dy qytetarëve në Dragash

Tre persona janë arrestuar, njëri prej tyre zyrtar policor të cilët pas një përleshje fizike, zyrtari policor ka përdorur armën me ç ‘rast i...

Japonia kërkon nga Kina që ta ndërpresë testin anal për Covid-19 ndaj qytetarëve të saj

Japonia i ka kërkuar Kinës që të mos u marrë mostra nga zorra e trashë qytetarëve të saj, kur ata të futen në shtetin...

Shaqiri starton për Liverpool kundër Fullham

Xherdan Shaqiri do të luaj  nga fillimi në ndeshjen e Liverpool kundër Fullham që fillon nga ora 15:00. Për këtë ndeshje Jurgen Klopp ka bërë...

Në Prizren paraqiten 11 raste të reja me koronavirus

11 raste të reja me koronavirus janë regjistruar sot në komunën e Prizrenit. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i...

Kandidati i PDK-së: Nuk ka mbetur asnjë rrugë tjetër përveç rinumërimit

Kandidati për deputet nga radhët e PDK’së, Petrit Hajdari, ka reaguar pas ngjarjeve të fundit rreth dyshimeve për manipulime të votave në zgjedhjet e...

Prizren, 53 raste të reja me Covid-19

Nga 3.674 mostra të marra, 591 kanë rezultuar pozitive brenda 24-orëve. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 205 raste, Prizren 53 raste, Pejë 38 raste, Mitrovicë...

Inspektorati në Prizren rrëzon dy objekte

Drejtoria e Inspektoratit e Komunës së Prizrenit, përmes një komunikate për media, ka njoftuar se sot ka bërë rrënimin e dy objekte, për shkak...

James Arthur shpreh keqardhje për deklaratat në lidhje me Rita Orën

“Duhet të kisha më shumë konsideratë”, tha James Arthur derisa i ka rënë pishman për deklaratat e tij se lidhja e tij me Rita...

Kur gratë falnin gjaqe dhe i jepnin fund ligjeve të Kanunit

“Ne insistuam që edhe gratë të jenë pjesë e aksionit. Ishin ato që bartnin peshën më të rëndë të dhembjes, por edhe të barrës...

Suharekë, shtyhet seanca për lëndim të lehtë trupor

Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit gjyqësor në rastin ku i akuzuari Xhelal Seferaj, po akuzohet se Leotrim Behlulajt i ka shkaktuar lëndim...

Ja sa vota mori Kujtim Gashi

Kandidati për deputet i PDK-së, Kujtim Gashi, nuk ka arritur të bëhet deputet i Kuvendit të Kosovës. Ai, në zgjedhjet e 14 shkurtit ka marrë...

Lajmet e Fundit