3.4 C
Prizren
E martë, 9 Mars, 2021

Drejtoria e Arsimit në Dragash, ka organizuar mbajtjen e garave “Olimpiada Matematike”

Për herë të tretë Drejtoria e Arsimit në Dragash dhe  Shoqata e Matematikanëve të Kosovës kanë organizuar Olimpiadën Matematike. Nga kjo garë do të caktohen përfaqësuesit e Komunës së Dragashit në Olimpiadën e XIII Matematike të Kosovës e cila do të mbahet në Gjimnazin e Specializuar Matematikor në Prishtinë (Rr. Tahir Zajmi, Nr. 65, Kalabri).

Më 27 shkurt 2021, e shtunë, në ora 10:00, do të mbahet Olimpiada e XIII Matematike e Kosovës – OMK 2021.  Nga Olimpiada Matematike e Kosovës përzgjedhet ekipi prej 6 nxënësve që do ta përfaqësojë shtetin e Kosovës në Olimpiadën e 62-të Matematike Ndërkombëtare – IMO 2021, e cila do të mbahet në St. Petersburg, në Rusi, prej datës 14. 07. 2021 deri më datën 24. 07. 2021, ku Kosova merr pjesë për herë të njëmbëdhjetë në cilësinë e anëtarit me të drejta të plota.

Nga Olimpiada Matematike e Kosovës përzgjedhet ekipi prej katër vajzave që do të përfaqësojë shtetin e Kosovës në Garat Evropiane të Matematikës për Vajza – EGMO 2021, e cila do të mbahet në qytetin Kutaisi, në Gjeorgji, prej datës 09.04.2020 deri më datën 15.04.2020.

Po ashtu, nga Olimpiada Matematike e Kosovës do të përzgjidhen nxënësit nga klasa IX që do të përfaqësojnë shtetin e Kosovës në Olimpiadën e Dytë Matematike Kosovë – Shqipëri – KAMO 2021, e cila do të mbahet në Shqipëri.

Olimpiada Matematike e Kosovës mbahet për nxënësit e klasave të 9-ta, 10-ta, 11-ta, dhe të 12-ta.  Në Olimpiadën Matematike të Kosovës marrin pjesë të gjitha vendet e para dhe të dyta të klasave të 9-ta, 10-ta, 11-ta, dhe të 12-ta, thuhet në njoftimin e drejtorisë së Arsimit të komunës së Dragashit të udhëhequr nga MSc. Vloran Cenaj.

May be an image of 2 njerëz dhe people standing

May be an image of 2 njerëz, people sitting, people standing dhe E brendshme

May be an image of 2 njerëz, fëmijë, people sitting, people standing dhe E brendshme

May be an image of 1 person, standing dhe E brendshme

May be an image of 2 njerëz dhe people standing

Më Shumë

Gruaja vret vajzën dhe telefonon burrin: Vajza jonë nuk është më

Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, vetëm 2 vjeç, gjatë natës në Cisliano (Milano). Ngjarja u raportua nga operatorët e numrit jeshil 118, të...

Vetingu në pikën zero, LVV nuk do të marrë parasysh opsionet e hartuara gjatë Qeverisë Hoti

Lëvizja Vetëvendosje vazhdon ta ketë prioritet vetingun në sistemin e drejtësisë dhe këtë premton se do të nis ta realizojë posa ta marrë mandatin...

Covid-19: Dy të vdekur në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 2 raste (78, 68 vjeç),...

Ndërron jetë legjenda e Liverpoolit, Ian St John

Legjenda e Liverpoolit, Ian St John ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare. Sulmuesi skocez kishte fituar dy tituj të ligës së parë nën urdhrat e...

Covid-19: Dy të vdekur në Prizren, një në Suharekë

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 2 raste (56, 60 vjeç),...

Suharekë, shtyhet seanca për lëndim të lehtë trupor

Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit gjyqësor në rastin ku i akuzuari Xhelal Seferaj, po akuzohet se Leotrim Behlulajt i ka shkaktuar lëndim...

Ronaldo e rrit standardin përsëri, 12 sezone radhazi me mbi 20 gola

Cristiano Ronaldo ka vazhduar ta rrisë standardin në futboll, me golin që e shënoi në fitoren e Juventusit 3:0 kundër Spezias. Superylli portugez e shënoi...

Aksidentohet motokultivatori me rimorkio në të cilin ishin disa fëmijë në Caparc të Prizrenit

Policia e Kosovës ka njoftuar për një aksident trafiku në fshatin Caparc të Prizrenit. Dje rreth orës 15:00, policia ka bërë të ditur se një...

Gjykata uellsiane vendos për rastin e Celinës

Futbollisti i Përfaqësueses së Kosovës, Bersant Celina, sa ishte pjesë e Swanseas kishte një problem me veturën e tij “MercedesS63” që e gjeti të...

Kandidati i PDK-së: Nuk ka mbetur asnjë rrugë tjetër përveç rinumërimit

Kandidati për deputet nga radhët e PDK’së, Petrit Hajdari, ka reaguar pas ngjarjeve të fundit rreth dyshimeve për manipulime të votave në zgjedhjet e...

Papa Françesku takohet me liderin shpirtëror të myslimanëve shiit në Irak, Ayatollah Ali al-Sistan

Papa Françesku ka nisur takimin simbolik me një prej figurave më të fuqishme në Islamin Shia, në ditën e dytë të vizitës së tij në...

Plas keq sherri/ Noizy dhe Mato Lale i nxjerrin të palarat njëri-tjetrit

Verën e kaluar reperi i  njohur Noizy dhe Mato Lale erdhën së bashku në një bashkëpunim, teksa sollen këngën “Adrenalinë”, që u prit shumë...

Një përpilim dhe emërtim të ri për fjalorin e gjuhës shqipe

Fjalori është një libër me fjalët e një gjuhe ose me termat e një fushe të caktuar të shkencës, të teknikës a të një...

Punëtorët e lotarisë në protestë: Që një vit nuk i kemi marrë pagat

Sindikata e Punëtoreve të Lotarisë se Kosovës janë duke protestuar para Qeverisë së Kosovës, me kërkesën që punëtorët të marrin pagën e tyre. Ata...

Prizrenasi sulmoi fizikisht gruan

Një person është arrestuar pasi e kishte kanosur si dhe sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka...

Profesori Gani Rudaj propozon heqjen e lëndës së gramatikës në shkollat e mesme

Gani Rudaj, profesor i Gjuhës dhe i letërsisë propozon që në shkollat e mesme të hiqet programi ku ka të bëjë për gramatikën. Ai, në...

Lajmet e Fundit