16.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Donald Trump është nën hetime për shkelje të Aktit të Spiunazhit

Donald Trump është nën hetim penal për shkelje të mundshme të Aktit të Spiunazhit dhe statuteve shtesë në lidhje me pengimin e drejtësisë dhe shkatërrimin e të dhënave të qeverisë federale, zbuluan të dhënat nga një urdhër kontrolli në rezidencën e ish-presidentit amerikan.

Urdhri i kontrollit, përmbajtja e të cilit është konfirmuar nga cnn, tregon se FBI-ja kërkoi prova nëse keqpërdorimi i dokumenteve të klasifikuara nga Trump, duke përfshirë disa të klasifikuara si top sekret, shkeli tre ligje penale.

Më e rëndësishmja, një urdhër kërkimi i lëshuar nga gjykatësi i magjistraturës amerikane, Bruce Reinhart dhe i miratuar nga Prokurori i Përgjithshëm, Merrick Garland autorizoi agjentët e FBI-së për të sekuestruar materiale që mund të përbënin provë se Trump shkeli Aktin e spiunazhit nën 18 USC 793 dhe Pengimin, nën 18 USC 1519.

Agjentët e FBI-së gjetën dokumente të klasifikuara të shënuara si top sekret kur kontrolluan rezidencën e Donald Trump në Mar-a-Lago të hënën.

Agjentët federalë sekuestruan një sërë dokumentesh “Top Secret/SCI”, niveli më i lartë i sekretit, në pronë.

Agjentët gjetën gjithashtu katër grupe dokumentesh sekrete të nivelit më të ulët, tre grupe dokumentesh “sekret” dhe tre grupe dokumentesh “konfidenciale” – niveli më i ulët i sekretit.

Më Shumë

Rusia nuk do të konkurrojë me asnjë fillm për në Oscars

Rusia nuk do të dorëzojë ndonjë film për të konkurruar në Oscars këtë vit, ka njoftuar Akademia Ruse e Filmit. Në një deklaratë, akademia nuk...

Kurti në takimin me kryetarët: 654 milionë euro për komunat, kjo të reflektojë edhe në rritjen e cilësisë së shërbimeve për qytetarët

Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot në takimin me kryetarët e komunave të Kosovës bëri të ditur se janë në fazën finale të përgatitjes...

E diela me diell

Lajmet e Fundit