19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Sami Lushtaku dhe të tjerët dërgohen në Dubravë

SamiLushtaku-i arrestuar

Ish–komandanti i UÇK-së, Sami Lushtaku është dorëzuar. Ai ka hyrë në veturë të policisë, nga të cilët është shoqëruar për në burgun e Dubravës. Me të ka qenë edhe Ismet Haxha e Sahit Jashari.

Kjo ka ardhur pas një marrëveshje që ka ardhur pas një diskutimi, ku ka qenë kryeprokurori i EULEX-it, Jonathan Ratel.

Ata që konsideroheshin të arratisur tash tri ditë kanë dalë së bashku. Familjarët janë larguar dhe gjithchka para QKUK-së është e qetë.

Me të dalë nga QKUK-ja, mbrojtja ka thënë se Sami Lushtaku dhe të tjerët kanë qëndruar tërë kohën në klinikë, por ka qenë vetëm një protestë e tyre. Të tre avokatët kanë thënë se Lushtaku, Haxha e Sahiti nuk kanë pasur për qëllim arratinë as shmangien nga drejtësia.

*****

 

(01:40) Policia e Kosovës, ka bërë me dije përmes një komunikate se në bazë të fletarrestit të lëshuar nga Gjykata Themelore e Mitrovicës, është obliguar që të pandehurit pas arrestimit t’i dërgojë në Qendrën e Paraburgimit në Dubravë.

“Policia e Kosovës përmes njësiteve të saja relevante, ka vë në zbatim urdhërarrestin për kërkim të të pandehurve. Zyrtarët policor kanë realizuar urdhërarrestin dhe tre personat e kërkuar nën shoqërimin e Policisë dërgohen në Qendrën e Paraburgimit në Dubravë, ashtu siç kërkohej me urdhërarrest”, thuhet në komunikatë.

Dorëzohen Sami Lushataku, Sahit Jashari dhe Ismet Haxha

Është dorëzuar Sami Lushtaku. Siç raportohet në emisionin Interaktiv të KTV-së, Sami Lushtaku ka dalë nga objekti i QKUK-së dhe se shpejtë pritet të dalin edhe Ismet Haxha e Sahit Jashari.

Ata janë dalë nga QKUK të shoqëruar nga Policia e Kosovës dhe janë nisur drejt burgut të Dubravës.

Ata do të paraqiten sot (e premte) në Gjykatën Themelore të Mitrovicës, që gjendet në pjesën veriore.
Të mbledhurit para QKUK-së kanë brohoritur UÇK, UÇK.Avokatët e të akuzuarve kanë thënë se mosdorëzimi i tyre ka qenë si protestë për të mos i dërguar në veri, por në Dubravë.

Aty është parë edhe kryeprokurori i EULEX-it, Johanthan Rattel.

Më Shumë

Shënohet 50 vjetori i shkollës “Gani Saramati” në Prizren

Me një aktivitet të pasur artistik, të enjten u shënua 50-vjetori i funksionimit të Shkollës së Mesme të Ulët “Gani Saramati” (ish-Lekë Dukagjini) në...

QKMF-së në Malishevë i shtohen edhe katër mjek të rinj

Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) “Dr.Shpëtim Robaj” në Malishevë, janë nënshkruar kontratat e punës me katër mjek të rinj, mjek të...

Lajmet e Fundit