13.5 C
Prizren
E premte, 5 Mars, 2021

Dragash: Dënohet me 200 euro gjobë i pandehuri pasi pranoi fajësinë për veprën penale të vjedhjes

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, i ka shqiptuar dënimin me gjobë, në shumën prej 200 eurosh, të pandehurit Dashmir Gashi, i akuzuar për vjedhje.

Aktgjykimin ndaj tij e ka shpallur gjyqtarja e çështjes, Sabaheta Kurteshi, pasi që i pandehuri Gashi e ka pranuar paraprakisht fajësinë për veprën që i vihej në barrë, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Gjyqtarja Kurteshi e ka obliguar të pandehurin edhe me pagesën e shpenzimeve procedurale dhe atë 30 euro në emër të paushallit gjyqësor dhe 30 euro në emër të fondit për  viktimat e krimit.

I pandehuri Gashi, ka deklaruar se e pranon fajësinë për veprën me të cilën ngarkohet dhe ka kërkuar nga gjykata që  gjatë shqiptimit të dënimit të këtë parasysh faktin se gjatë kryerjes së veprës penale ka qenë në  gjendje të dehur.

Pranimin e fajësisë nga ana e të akuzuarit nuk e ka kundërshtuar as prokurori Beqë Shala, pasi që siç ka thënë ai është në mbështetje me provat në të cilat mbështet aktakuza.

Në bazë të aktakuzës se datës 5 dhjetor 2017, ngritur nga Prokuroria Themelore në Prizren, i pandehuri Dashamir Gashi, akuzohet se me datën 16.11.2017 rreth orës 23:00 në fshatin Brrut, Komuna e Dragashit, me qellim të përvetësimit të kundërligjshëm për vete apo për dikë tjetër, ja merr pasurinë e luajtshme, firmës Renelual Tahiri.

Vepra kryhet në atë mënyrë që, ai shfrytëzon momentin e volitshëm nga ku merr materialin “panella” montues rreth 33 copa, 6 copa ishin nga 1 metër dhe 4 copa nga 1.5  metër dhe largohet nga vendi i ngjarjes.

Bazuar në aktakuzë, me këto veprime ai ka kryer veprën penale të vjedhjes, të paraparë me nenin 325 paragrafi 1 i Kodit Penal të Kosovës. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Polici plagos dy qytetarë në Dragash

Një zyrtar policor ka plagosur dy qytetarë në Dragash, pas një mosmarrëveshjeje, raporton Gazeta Express. Policia tha për Express se qytetarët janë jashtë rrezikut për...

Gjendja e dy të plagosurve në Dragash është stabile (VIDEO)

Gjendja e dy personave që u plagosën nga një zyrtar policor në fshatin Glloboqicë të Dragashit është stabile. Këtë e ka konfirmuar mjeku kujdestar në...

575 gjoba brenda ditës për shkelësit e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar 575 gjoba për qytetarë që nuk kanë respektuar Ligjin antiCovid-19. Po ashtu për shkelje të...

Prizren, 53 raste të reja me Covid-19

Nga 3.674 mostra të marra, 591 kanë rezultuar pozitive brenda 24-orëve. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 205 raste, Prizren 53 raste, Pejë 38 raste, Mitrovicë...

Konkurrenca e përmirëson biznesin tuaj

Ndërmarrësit e suksesshëm arrijnë sukses nën presion të konkurrencës. Në vend se ta shohin konkurrencën si pengesë, ata e shohin si një mundësi. Dharmesh Shah,...

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Zhur të Prizrenit

Një person ka raportuar dje në polici se në një shtëpi të pa banuar në fshatin Zhur të Prizrenit është një mjetë i dyshimtë,...

KBF Bashkimi përforcohet me Jasmine Brunson

Skuadra e Bashkimit të femrave është përforcuar me Jasmine Brunson për pjesën e mbetur të sezonit. Klubi ka bërë të ditur për prurjen e re...

I gjenden shtatë kilogramë narkotikë në vendkalimin kufitar Vërmicë – policia ndalon dy persona për 48 orë

Rreth 7 kilogramë narkotikë janë konfiskuar nga Policia e Kosovës gjatë një kontrolli sot në vendkalimin kufitar Vërmicë, me ç’rast dy persona janë ndaluar...

Aksioni i Policisë në disa komuna, aktakuza ndaj ish shefit të AKI-së për deportimin e gylenistëve dhe deklarata e Osmanit për LDK-në – top...

Javën e kaluar Policia e Kosovës ka zhvilluar aksione në disa komuna të vendit, ku ka arrestuar disa persona të dyshuar për keqpërdorime me...

Prizren: Vidhet një shumë e konsiderueshme e parave në KEDS

Dy persona të armatosur me armë të shkurtra dhe me maskë kanë hyrë në zyret e KEDS-it në Prizren dhe kanë grabitur një shumë...

108 vite nga Kongresi shqiptar i Triestes

Më 1 mars 1913 në Trieste do të mblidheshin përfaqësues të kolonive shqiptare nga SHBA, Rumania, Bullgaria, Egjipti, Italia etj në atë që më...

Anton Quni del në foto para një qerreje të vjetër, ia dërgon një mesazh LDK’së

Anëtari i kryesisë, Anton Quni ka publikuar një fotografi ku shihet pranë një qerreje të vjetër, teksa thotë që ajo nxit kujtime të bukura...

Fondi Kosovar për Garanci Kreditore brenda një muaj shpërndau rreth 110 kredi me vlerë prej 4.4 milionë euro

Drejtori ekzekutiv i Fondit Kosovar për Garanci Kreditore (FKGK), Besnik Berisha, tha se nëpërmjet garantimit të portofolit kreditor të bankave partnere kanë arritur të...

Lajçak vjen me pesë porosi në Kosovë, tregon kur do të vazhdojë dialogu

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka pasur disa porosi për skenën politike në vend pas takimit me u.d e presidentit Vjosa...

Kuvendi i Prizrenit s’e miraton huamarrjen nga BERZH-i, Haskuka përplaset me kuvendarët

Kuvendarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit në seancën e fundit të këtij organi me shumicë votash nuk e kanë miratuar propozim-vendimin për huamarrje...

Zafir Berisha shpall kandidaturën për kryetar të Prizrenit

Kandidati për deputet nga Nisma Socialdemokrate, njëherësh edhe Koordinator Nacional për Siguri Kibernetike në Qeverinë Hoti, Zafir Berisha, ka deklaruar se do të jetë...

Lajmet e Fundit