0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Dy aktor kosovar në filmin malazez

aktoret kosovarKishin filluar dy vite më parë në Podgoricë, xhirimet e filmit të metrazhit të gjatë “Djecaci iz ulice Marksa i Engelsa”, projekt ky i regjisorit të njohur malazez Nikolu Vukcevica. Ky prodhim filmik brenda ekipit të tij në kastën e aktorëve kishte dhe dy artist kosovar, aktorin e njohur Fatmir Spahiun dhe Qëndrim Kqikun. Këta të fundit treguan për gazetën në lidhje me përvojën që patën në filmin e Vukcevicit si dhe rëndësinë e të depërtuarit jashtë kufijve,shkran tribuna.

“Unë kam pasur bashkëpunime dhe takime të ndryshme me stafin realizues të filmit. Ata brenda projektit të tyre kanë pasur një rol të cilin e kanë konsideruar që është për mua. Në këtë film unë luaj rolin e menaxherit muzikor Sheki”, tha aktori Spahiu, sipas të cilit bashkëpunimet rajonale në art janë tejet të rëndësishme dhe janë zgjedhja e vetme për promovimin e artistëve kosovar.

“Fondet e shteteve tona, nuk janë të mjaftueshme për realizimin e filmave, kështu që kooproduksionet janë zgjedhja më e mirë, edhe për sa i përket distribucionit po dhe suksesit të filmit në përgjithësi”, u shpreh më tej Fatmir Spahiu/

Më Shumë

Zelensky bën thirrje për dërgimin e shpejtë të tankeve në Ukrainë – nga Perëndimi kërkon edhe raketa me rreze të gjatë dhe aeroplanë luftarakë

Presidenti i Ukrainës ka falënderuar liderët perëndimorë për dërgimin e tankeve për të dhënë mbështetje në luftën kundër Rusisë, por tha se ato duhet...

Abrashi: Escobar i ka premtuar Bërnabiqit se do ta detyrojë Kosovën ta diskutojë Asociacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka thënë se takimi i datës 31 janar në Ambasadën Amerikane në Prishtinë ku do të diskutohet për...

Lajmet e Fundit