9.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Ebola, pezullohen fluturimet

British AirwaysNjë linjë e dytë ajrore ka pezulluar fluturimet në pjesë të Afrikës Perëndimore, për shkak të epidemisë vdekjeprurëse të Ebolës në rajon.

British Airways tha sot se po pezullon fluturimet në Liberi dhe Sierra Leone për shkak të “keqësimit të situatës së shëndetit publik në të dyja vendet”. Agjencia tha se pezullimi do të vazhdojë deri më 31 gusht, raporton VOA.

Tre vendet janë në qendër të epidemisë së Ebolës që ka shkaktuar vdekjen e afro 900 vetëve në rajon këtë vit.

Dje vonë, Banka Botërore u angazhua të japë 200 milionë dollarë për të ndihmuar Guinenë, Liberinë dhe Sierra Leonen për të frenuar përhapjen e epidemisë, për të përmirësuar sistemet e shëndetit publik dhe për të ndihmuar komunitetet të përballojnë ndikimin ekonomik të krizës.

Më Shumë

Kosova vazhdon importin e mallrave me vendet që nuk e kanë njohur Kosovën

Kosova vazhdon të importojë produkte nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Të dhënat e fundit të...

Komisioni për Buxhet shqyrton gjendjen në TRUST dhe çështjen e guvernatorit

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje.   Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të Fondit të Kursimeve Pensionale...

Lajmet e Fundit