17.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Emrat favorit të VV-së për kryetar të Prizrenit

Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren ka telashe në lidhje me emrin e kandidatit për kryetar komune.

Kryetari aktual i Prizrenit, Mytaher Haskuka më nuk gëzon mbështetje të strukturave partiake për të garuar edhe për një mandat.

“Strukturat e partisë nuk janë të kënaqur me mënyrën se si Haskuka ka udhëhequr me qytetin e Prizrenit tash e katër vjet”, tha ky burim.

Megjithatë, siç mëson Gazeta Blic lideri i VV-së ende e sheh si opsionin më të mundshëm për ta rikandiduar Mytaher Haskukën. Pos Haskukës, për Kurtin i preferuar mbetet edhe ministri aktual i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajruallah Çeku.

Megjithatë, këta nuk janë emrat e vetëm që po përfliten si kandidat për kryetar të Prizrenit.

Struktura e degës së kësaj partie në Prizren, po e preferon kryetarin Artan Abrashi, i cili aktualisht është deputet.

I kontaktuar nga Gazeta Blic, Abrashi ka theksuar se ende nuk e kanë vendosur emrin e kandidatit.

Abrashi ka theksuar se ditëve në vijim do të mblidhet kryesia dhe do të vendoset për kandidatin.

“Nuk kemi vendosur akoma. Këto ditë duhet të mblidhet kryesia dhe të vendoset kandidati. Po besoj brenda një periudhe të shkurtë do të vendosim. Kështuqë kur të vij koha do të kemi të qartë kush është kandidati”, thotë Abrashi.

Kontakti me Mytaher Haskukën e Hajrullah Çekun ka qenë i pamundur.

Ndërkohë, edhe deputetja tjetër nga kjo parti, Drita Millaku publikisht e ka shprehur ambicien e saj për të garuar për të parin e Prizrenit.

Më Shumë

Haradinaj: Ndale grevën ose jep dorëheqje Albin Kurti, boll ma!

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti të bëjë zgjidhje për grevën në arsim, ose të jap dorëheqje. Haradinaj...

Lëshohet në qarkullim pulla postare “Shtëpitë shkolla”

Posta e Kosovës, sot ka lëshuar në qarkullim të jashtëzakonshëm emisionin e pullës postare me titull “Shtëpitë shkolla”. Në njoftim shkruan se sivjet u mbushën...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit