13.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Erdogan i jep lamtumirën Merkelit pas 16 vjetësh

Angela Merkel, të shtunën e 16 shtatorit, ka bëri udhëtimin e saj të fundit nën petkun e Kancelares së Gjermanisë në Turqi. Bosfori pa dy nga udhëheqësit më jetëgjatë të Evropës bashkë. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e priti atë për bisedimet e lamtumirës.

Erdogan kishte qenë në detyrë për më shumë se dy vjet kur Merkel erdhi në pushtet në vitin 2005. Që atëherë, ata kanë ndërtuar një marrëdhënie të bazuar në pragmatizëm që ka kaluar disa kriza.

Kreu i Turqisë në fjalimin e tij tha se, “shpresoj që puna jonë e suksesshme me Merkel-in të vazhdojë në të njëjtën mënyrë nën qeverinë e re”.

Udhëheqësit diskutuan marrëdhëniet e Turqisë me Gjermaninë dhe Bashkimin Evropian, si dhe Sirinë, Libinë dhe Mesdheun lindor. Te kjo e fundit interesat e Ankarasë janë përplasur me ato të Evropës.

Sidoqoftë, Merkel shpesh ka adoptuar një qasje pajtuese ndaj Turqisë, duke theksuar interesat e përbashkëta të Turqisë dhe Perëndimit.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan majtas, dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel flasin me njëri -tjetrin në pallatin presidencial Huber Villa përpara takimit të tyre, në Stamboll, të shtunën, 16 tetor 2021.

Pasi pranoi qindra mijëra refugjatë në Gjermani në 2015-ën, ajo theksoi rolin e Turqisë në parandalimin e përsëritjes së një migrimi të tillë në shkallë të gjerë në Evropë dhe ndihmoi në krijimin e një marrëveshje për Turqinë për të frenuar rrjedhën e njerëzve që kërkojnë të kalojnë Detin Egje.

Në fokus të takimit të tyre mbizotëronte pikërisht kjo, tema e migrimit. Merkel premtoi se mbështetja e BE-së për Turqinë – e cila strehon 4 milionë refugjatë – do të vazhdojë.

Kancelarja në ikje bëri me dije se administrata e ardhshme në Berlin do të vlerësojë lidhjet me Turqinë.

Partitë politike të Gjermanisë po zhvillojnë bisedime për një qeveri të re koalicioni që nga zgjedhjet në shtator dhe Merkel do të mbajë postin deri në krijimin e saj.

Më tej Merkel shtoi se, “ne kemi gjithmonë interesa të përbashkëta, dhe kështu do ta shohë qeveria e ardhshme federale”.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, djathtas dhe kancelarja gjermane Angela Merkel pozojnë për mediat në fund të një konference të përbashkët shtypi pas takimit të tyre në Huber vila, në Stamboll, Turqi, të shtunën, 16 tetor 2021.

Erdogan falënderoi Kancelaren për “kontributet pozitive” të saj në ofertën afatgjatë të Turqisë për anëtarësimin në BE dhe mbështetjen e saj për komunitetin turk prej 3 milionë banorësh në Gjermani.

Marrëdhëniet me Turqinë u dëshmuan si një nga fushat më të vështira për Merkel gjatë 16 viteve të saj në detyrë, veçanërisht pasi Erdogan-i sulmoi udhëheqësit evropianë ndërsa mbikëqyrte autoritarizmin në rritje në vend.

Politika e jashtme e Ankarasë gjithashtu pa që qeveria e Merkel të mbështeste sanksionet e kufizuara të BE-së ndaj Turqisë dhe kufizimet në shitjen e armëve.

Gjermania ka shprehur shqetësime në lidhje me ndikimin e institucioneve turke brenda kufijve të saj dhe ka ndaluar politikanët turq të bëjnë fushatë në vitin 2017. Kjo bëri që Erdogan të krahasojë zyrtarët gjermanë me nazistët.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mirëpret Kancelaren gjermane Angela Merkel, majtas, para ceremonisë së hapjes së kampusit të ri të një universiteti turko-gjerman, në Stamboll, të premten, 24 janar 2020.

Nga ana tjetër ka shqetësime në Ankara se qeveria e ardhshme gjermane do të jetë më pak tolerante ndaj dallimeve të tilla.

Udhëheqësja e Gjermanisë, ka nisur turin e saj të lamtumirës në shumë shteteVizitën e saj të parë e nisi me vendet e Ballkanit Perëndimor, duke pasuar me vende të tjera.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Antonio Conte i interesuar të bëhet trajner i Newcastle United

Antonio Conte thuhet se është i hapur që të rikthehet në Premier League si trajner. Conte kuptohet se është i interesuar për kushtet financiare në...

Gjendet i vdekur një person në Brezovicë

Një person është gjetur pa shenja jete, në shtëpinë e tij në Brezovicë Lajmin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës përmes raportit 24...

Zafir Berisha thotë se do ta krijojë një liqe artificial për ta furnizuar Prizren me ujë

Zafir Berisha, kandidat për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e Nismës Socialdemokrate ka treguar se si mendon që t’i furnizojë banorët e...

Të dua në dhjetë të mëngjesit

Poezi nga Jaime Sabines Përkthyer në shqip nga Orjela Stafasani Të dua në dhjetë të mëngjesit, edhe në njëmbëdhjetë dhe në dymbëdhjetë të ditës. Të dua me gjithë...

Prizren/ Aktakuzë për kontrabandim me migrantë

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër F.R, dhe Sh.B., të cilët gjenden në paraburgim nga data 20.09.2021,...

Tifozët reagojnë ndaj klipit të ‘çmendur’, duke treguar se çfarë i bëri grushti i Deontay Wilder trupit të Tyson Fury

Një video është shfaqur nga klasikja e peshave të rënda të së dielës në mëngjes midis Tyson Fury dhe Deontay Wilder, e cila tregon...

Ukaj: PDK-ja e ka programin më të mirë për bizneset

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit, Islam Ukaj, në kuadër të fushatës zgjedhore ka takuar fabrikën e çokollatës "Kamila", biznesin "Fortesa" si dhe...

E dhimbshme: Polici i ri qëllohet për vdekje në ditën e parë të punës në SHBA

Një oficer policie 26-vjeçar është qëlluar për vdekje, në ditën e tij të parë në punë në departamentin e policisë në Alamo, Georgia, njoftuan...

A ka nevojë ndonjëri prej kandidatëve “me i fry hoxha”, përgjigjet Fatmir Latifaj

Hoxhë Fatmir Latifaj u ka bërë thirrje qytetarëve të dalin në votime, që të vendosin vetë se kush t’i drejtojë ata për katër vitet...

Propozohen prova të reja në rastin e rrënimit të aneks objektit “Abi Çarshia”

Në Gjykatën Themelore në Prizren, sot ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor në rastin ku po akuzohet Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes...

90 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931, ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Kritik ndaj frymës tradicionaliste dhe patriotizmit retorik, Dritëro Agolli solli në...

Vlora Çitaku në Prizren, kërkon mbështetjen e qytetarëve për Shaqir Totajn

Ish-ambasadorja Vlora Çitaku, deputetja e PDK-së Blerta Deliu – Kodra, Luljeta Veselaj – Guta, anëtare të kryesisë qëndrore të PDK-së të shoqëruara nga bashkëshortja...

Poezia dhe poetika e Martin Camajt

Nga: Arshi Pipa (pjesë nga “Letërsia bashkëkohore shqiptare”, Columbia University Press, Nju-Jork, 1991) 1. Hyrje Në shumë aspekte, Martin Camaj është intelektuali tipik europianolindor, që, për arsye politike,...

Anton Quni fton qytetarët që ta votojnë Afërdita Morina-Biffar

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka ftuar qytetarët që më 17 tetor të votojnë për kuvendare kandidaten, Afërdita Morina-Biffar. Sipas tij,...

Voton Mytaher Haskuka

Kandidati nga Lëvizja Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka ka hedhur votën. Ai ka votuar në shkollën e mesme të lartë teknike “11 marsi”...

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se të punësuarit e formalizuar kanë të drejtë që të aplikojnë për subvencionimin e pagës deri më 15...

Lajmet e Fundit