13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

EULEX-i merr primatin në veri

EULEX-kosoveDialogu mes Prishtinës dhe Beogradit ia ka mundësuar misionit të BE-së EULEX, të faktorizohet në veri të Kosovës. Misioni i vendosur në shtetin e ri në vitin 2008, asnjëherë nuk kishte arritur që të funksionojë normalisht në pjesën më problematike të vendit.

Barrikadat dhe dhuna e grupeve të organizuara të serbëve që kanë rezistuar, patën pamundësuar krejtësisht funksionimin dhe lëvizjen e EULEX-it, duke krijuar shpesh edhe skena turpëruese për misionin e sundimit të ligjit. Por me nisjen e dialogut Prishtinë–Beograd, EULEX-i ka nisur ta fitojë “betejën” për veriun,shkruan Tribuna.

Pjesëtarët e misionit tash lëvizin më lirshëm, dhe i janë kthyer arrestimit të qytetarëve të dyshuar për krime të ndryshme por që qenë strehuar në pjesën më problematike të vendit. Për më shumë, gjatë javëve të kaluara, misionarët evropianë kanë mbikëqyrur edhe mbylljen e zyrave të MUP-it në veri të Kosovës.

Mbi 14 mijë banorë të Rahovecit përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik

Qindra shtylla të reja të betonit, tok me përçuesit e rinj, tashmë gjarpërojnë nga Rahoveci, përgjatë vreshtave të kësaj komune, drejt fshatrave të thepisura...

Juventusi mund të zëvendësojë Pogbanë? Zbulohet emri i parë në listën e bardhezinjve

E ardhmja e Pol Pogbasë do të jetë më e qartë javën e ardhshme për shkak se kundër analizat janë planifikuar në 5 tetor...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit