31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Fahrije Hoti është “Evropiania e Vitit”

Pronarja e Kooperativës “Krusha”, Fahrije Hoti, është fituesja e sivjetme e çmimit “Evropiania e Vitit”.

Fituesja është shpallur mbrëmë nga ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, gjatë pritjes së organizuar për Ditën e Evropës në Prishtinë.

“Jam i nderuar që po i jap çmimin ‘Evropiania e Vitit 2022’ Fahrije Hotit dhe dua të falënderoj Behare Bajraktarin, Jovana Radosavljeviqin, Samir Karahodën dhe Sebahate Hajdinin për kontributin e tyre të përditshëm në përmirësimin e shoqërisë kosovare”.

“Duke u kujdesur për shoqërinë e tyre dhe duke bërë atë që është e rëndësishme për pjesëtarët e saj, ata po e mbështesin drejtpërdrejt Kosovën në rrugën e saj evropiane dhe si të tillë ata janë të gjithë modele që duhen ndjekur. Uroj që më shumë njerëz në Kosovë të ndjekin gjurmët e fituesve dhe të nominuarve tanë aktualë dhe të mëparshëm të çmimit “Evropiani i Vitit” dhe shpresoj që çmimi për Fahrije Hotin do të ndihmojë në këtë drejtim”, u shpreh ambasadori Szunyog.

Ky është viti i shtatë me radhë që BE-ja i ndan këtë çmim në Kosovë një personi që gjatë dymbëdhjetë muajve të fundit ka kontribuar më së shumti në promovimin e vlerave evropiane.

Të nominuarit për këtë çmim në vitin 2022 ishin:

  • Behare Bajraktari, themeluese e “BB Green Kosova”,
  • Fahrije Hoti, themeluese e “Kooperativa Bujqësore Krusha”,
  • Jovana Radosavljevi?, themeluese e “Neë Social Initiative”,
  • Samir Karahoda, prodhues filmash dhe programues i filmave të shkurtër në “DokuFest”, dhe
  • Sebahate Hajdini, drejtoreshë ekzekutive e “Doën Syndrome Kosova”.

Të nominuarit i ka propozuar Zyra e BE-së në Kosovë, derisa fituesi është zgjedhur përmes votave në mediat sociale.

Zyra e BE-së ka njoftuar se të pesë kandidatët, katër prej të cilëve janë gra, kanë krijuar interesimin më të madh për këtë çmim deri më tani, me rreth 15,000 vota në mediat sociale.

Profili i nominimit online të Fahrije Hotit thekson:

Fahrije Hoti është shembulli më i mirë se si një përvojë e dhimbshme të shndërrohet në kurajë dhe qëndrueshmëri. Pas luftës, e cila asaj i mori burrin së bashku me 243 burra dhe djem nga fshati i saj, ajo dhe të gjitha gratë e tjera të Krushës u përballën me probleme të jashtëzakonshme se si të rrisnin fëmijët pa asnjë të ardhur. Sot Fahrija është pronare krenare e “Kooperativës Krusha”, një kompani që punëson 50 gra, e cila merret me prodhimin shumë llojeve të turshive dhe ajvarit. Historia e saj frymëzuese e bëri atë personazhin kryesor të filmit “Zgjoi”, të nominuar për çmimin “Oscar”.

Më Shumë

Kacafytet me hajnin në shtëpi, e identifikon, i del i njohur (VIDEO)

Binak Zyma ka raportuar në polici se ka vërejtur katër persona mbrëmë rreth orës 03:00, duke vjedhur në shtëpinë e tij në Demanjë të...

Paraburgim për dy persona që dyshohet se dhunuan një vajzë në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji, të pandehurve me inicialet E.S. dhe T.J., pasi dyshohen për veprën...

Publikohet rregullimi i çmimit të naftës, kaq centë do të fitojnë naftarët

Qeveria e Kosovës ka publikuar Udhëzimin Administrativ të miratuar në mbledhjen e fundit për rregullimin e çmimeve të naftës raporton Gazeta Express. Sipas këtij UA,...

Publikohen rezultatet e Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka publikuar sot rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasët e nënta, sipas të cilave arritshmëria...

Shkurorëzime rekorde: Për katër muaj 18 çifte i dhanë fund martesës në Prizren

"Derisa vdekja të na ndajë!”, është fjalia më e ëmbël që dëgjohet kur një çiftë kurorëzon dashurin e tyre me martesë. Por, shumë çifte...

Temperatura të larta edhe sot, njihuni me parashikimin e motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo javë do të karakterizohet me mot të nxehtë. Sipas IHMK-së, kjo situatë vjen si pasojë e masave...

Blatter: Infantino nuk më do mua, ai gënjen

Ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter, vazhdon të jetë i akuzuar për mashtrim, përvetësim dhe korrupsion, së bashku me ish-presidentin e UEFA-s, Michel Platini-n. Blatter është...

Zelensky do t’i drejtohet G7 ndërsa raketat ruse godasin qytetet në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, pritet të bëjë thirrje për dërgimin e më shumë armëve të rënda kur ai t’i drejtohet grupit të G7...

Prokuroria hap rast pas denoncimit të kryetarit të Prizrenit se është kanosur nga ish-deputeti Berisha

Prokuroria e Prizrenit ka hapur rast nën pretendimet se kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj (PDK) është kanosur nga ish-deputeti nga Nisma Socialdemokrate, Zafir Berisha. Lajmin...

Drita e mposht Ballkanin në ndeshjen miqësore

Drita e ka fituar ndeshjen miqësore kundër Ballkanit. Ekipi nga Gjilani fitoi ndaj suharekasve me rezultat minimal 1:0. Golin e vetëm e realizoi Besnik Krasniqi, nga...

Zjarret pushtojnë Turqinë, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht

Vijon të jetë problematike prej tre ditësh situata me zjarret në zonat turistike të Turqisë. Ashtu si një vit më parë, një vatër gjigande zjarri...

Cristano Ronaldo i bashkohet Binance-s me NFT-në e tij

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, ka njoftuar partneritetin e tij ekskluziv shumëvjeçar për tokenët të pandryshueshëm (NFT) me platformën e shkëmbimit të kriptomonedhave...

Në gjykimin për korrupsion, ish- komandanti i nënstacionit policor në Zhur: Tiketën kundërvajtëse e kam ndryshuar me urdhrin e komandantit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, në gjykimin për korrupsion ndaj ish- komandantit të nënstacionit policor në Zhur, Ziber Susuri ka dhënë mbrojtjen...

Akuzohej se ia ofroi 5 euro ryshfet policit kufitar në Vërmicë, dënohet me 6 muaj burgim me kusht dhe 300 euro gjobë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Klodian Durollari, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht dhe 300...

Osmani ka udhëtuar për vizitë në Tajlandë dhe Singapor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhëtuar për vizitë pune në Tajlandë dhe Singapor ku do të takohet me përfaqësues të lartë shtetërorë, ka...

Shpresa vdes e fundit, nis peticioni për mbledhjen e 10 mijë nënshkrimeve për Trustin

“Me 10 mijë nënshkrime mund ta procedojnë në kuvend. I thashë kryeministrit se çfarë do të thuash nesër që këtë do ta sjellin qytetarët dhe...

Lajmet e Fundit