28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Festa e 4 Korrikut, amerikanët në Kosovë ndjehen si në shtëpi të vet

Prishtine-flamuri americanAmerikanët të cilët punojnë në Kosovë pushuan për nder të 237- vjetorit të pavarësisë së SHBA-së. Por festa e miqve të tyre kosovarë për nder të 4 korrikut i bën ata të ndjehen sikurse në shtëpi.

“Ambasada është e mbyllur, sepse edhe federata në Amerikë po pushon. Për mua kjo është hera e dytë që e festoj 4 Korrikun në Kosovë. Fjala me të cilën do e përshkruaja është e mahnitshme për të gjithë amerikanët. Të jesh në Kosovë për këtë ditë është sikur të jesh në shtëpi”, ka thënë Ellie Techman, zyrtar për informim në Ambasadën e SHBA-së në Prishtinë, raporton KTV.

E lumtur që këtë ditë po e feston në Kosovë, nëpërmes rrjetit social Twitter u pa edhe ambasadorja amerikane, Tracey Jackobson, e cila përgëzoi amerikanët dhe ata që i përkrahin ata.

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës ishte e para që i uroi ditëlindjen shtetit amerikan. Koncerti dhe maratona për fëmijë është mënyra më e mirë, sipas tyre, për të edukuar brezat e ri për rëndësinë e miqësisë shqiptaro-amerikane. Në sheshin ‘Nëna Terezë’ ka filluar trashmë koncerti tashmë tradicional ‘Hello USA’, për të cilin Komuna e Prishtinës ndau mbi 5 mijë euro, kurse Ambasada amerikane të premten do të organizojë një pritje për miqtë e saj në Prishtinë.

Më Shumë

Kurti në Malishevë, i hip kombajës për korrje-shirje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar vizite tek një fermer në Bubavec të Malishevës, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural,...

Shërbimi i Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit forcon bashkëpunimin me Klinikën e Kardiologjisë së QKUK-së

Dr. Narqize Arënliu Hoxhaj, drejtoreshë ekzekutive, së bashku me drejtorin mjekësor, Dr. Hasan Arzuallxhiu dhe drejtorin e infermierisë, Bsc. Fevzi Xhemali, së premtes, në...

Lajmet e Fundit