15.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Financimi i “Dokufest’-it dhe heqja e taksës për librin, tema të dy Qeverive

DokuFest6-26Qeveria e Kosovës ka njoftuar se në mbledhjen e parë të përbashkët me Qeverinë e Shqipërisë janë shqyrtuar marrëveshja për ndërtimin e kalendarit të përbashkët kulturor, propozimi për bashkëfinancimin e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “DOKUFEST” në Prizren, dhe çështja e heqjes së taksës së TVSH-së apo taksës tjetër doganore për importin e librit nga Shqipëria.

Thellimi i bashkëpunimit kulturor ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë ka qenë ndër temat kryesore të takimit të parë të përbashkët të Qeverive të të dyja shteteve, që u mbajt në Prizren.

Siç merr vesh KultPlus, palët janë angazhuar që t`i intensifikojnë përpjekjet e përbashkëta për përafrimin politikave dhe organizimin institucional të ngjarjeve të përbashkëta kulturore në mënyrë që ato të mos mbesin çështje e organizimit spontan.

Sipas komunikatës së Qeverisë së Kosovës, në këtë mbledhje, janë shqyrtuar marrëveshja për bashkëpunim në fushën e kulturës dhe aktivitetet për ndërtimin e kalendarit të përbashkët kulturor, pastaj propozimi për bashkëfinancimin e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “DOKUFEST” në Prizren, dhe çështja e heqjes së taksës së TVSH-së apo taksës tjetër doganore për importin e librit nga Shqipëria.

Ndërsa Ministri i Kulturës Memli Krasniqi, përmes faqes së tij në facebook e ka vlerësuar mbledhjen e përbashkët të dy qeverive si një moment për të marr përgjegjësi të reja për avancimin e përgjithshëm të të dyja vendeve dhe kombit shqiptar.

Ndërkohë, ministria e Kulturës e Shqipërisë ka njoftuar se ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro Furxhi gjatë takimit me homologun kosovar Memli Krasniqi në Prizren, ka diskutuar për vijimësinë e platformës së përbashkët të kalendarit artistik dhe detyrave të takimit të datës 21 nëntor 2013 në Tiranë.

Në vazhdën e kësaj Ministria e Kulturës e Shqipërisë paralajmëron se shumë shpejt, do të fillojnë përgatitjet për një takim të madh mes drejtuesve të institucioneve artistike Kosovë – Shqipëri për konkretizimin e kalendarit të përbashkët kulturor si dhe do të fillojnë analizat për kujdes dhe veprim të përbashkët për trashëgiminë kulturore.

“U vlerësuan veprimtaritë e deritanishme, në një afat të shkurtër kohor dhe u diskutua për aksione konkrete në vazhdim. Bashkëpunimi rajonal në fushën e kulturës është një nga prioritetet e Ministrisë së Kulturës por edhe e vetë Qeverisës së re të Shqipërisë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë.

Kjo ministri thekson se në vazhdën e këtij bashkëpunimi synohet të krijohet një hapësire kulturore mbarëshqiptare e mbështetur në formë institucionale, ku hapësira kulturore e dy vendeve të trajtohet si një, por me më shumë qendra siç janë Tirana, Prishtina, por edhe të tjera ku do të duhej të komunikojnë lirshëm veprat artistike dhe kultura. Nuk i duhet lënë më spontanitetit, qarkullimi i veprave artistike dhe kulturës, theksohet në njoftimin e Ministrisë së Kulturës pas mbledhjes së takimit të parë të përbashkët mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë në Prizren.

Më Shumë

Dëshmitari serb nga Prizreni pretendon se u keqtrajtua nga UÇK-ja

Dëshmitari i mbrojtur i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, i 47-ti me radhë, ka nisur dëshminë në Dhomat e Specializuara në rastin në të...

Kapet hajni që vodhi në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së në Prizren

Pas një bashkëpunimi të ngushtë të institucioneve të sigurisë, është kapur hajni që kishte vjedhur në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së, bëjnë të ditur...

Lajmet e Fundit