19.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Fitoi 185 oferta në kolegje dhe 10 milion dollarë bursa, 16-vjeçari zgjedh shkollën

Dennis “Maliq” Barnes, maturanti i shkollës së mesme të New Orleans, i cili u pranua në mbi 185 kolegje dhe mori më shumë se 10 milionë dollarë në oferta bursash, njoftoi të premten se do të ndjekë Universitetin Cornell në vjeshtë.

Barnes e bëri njoftimin nga shkolla e tij, Shkolla e Mesme Ndërkombëtare e New Orleans.

“Unë jam angazhuar të ndjek Universitetin Cornell dhe synoj të ndjek shkenca kompjuterike dhe më vonë të vazhdoj të praktikoj zhvillimin e softuerit,” tha Barnes. “Sot është një ditë emocionuese për mua dhe familjen time dhe mezi pres të punoj me kolegjin e inxhinierisë Cornell gjatë rrjedhës së arsimit tim universitar.”

Barnes i tha CNN muajin e kaluar se donte të ndiqte shkenca kompjuterike dhe më pas të shkonte në shkollën juridike. Ai filloi të aplikonte në shkolla në gusht 2022 dhe tha se fillimisht nuk kishte ndërmend të vendoste ndonjë rekord.

“Ndërsa aplikova në më shumë shkolla, ndërsa numri i mi u rrit, me ndihmën financiare dhe pranimet në universitete, u intrigua,” tha Barnes.

Të premten, ai tha se që në moshë të re ai e ka ditur gjithmonë atë që donte të bënte dhe se zgjodhi Universitetin Cornell, me vendndodhje në Ithaca, Nju Jork, sepse universiteti është “Liga më e mirë e Ivy për inxhinieri”. Ai tha se donte të ndiqte një shkollë që “do të më krijonte sukses, që do të më jepte një arsim cilësor”.

“Do të doja të largohesha nga New Orleans. E dua qytetin tim, por dua të dal dhe të përjetoj gjëra të reja dhe të shoh gjëra të reja që nuk i kam parë më parë,” tha Barnes, ndërsa premtoi se do të kthehej gjithmonë në shtëpi.

I pyetur se çfarë shpreson të përfitojë nga përvoja e tij në kolegj, Barnes tha se shpreson të takojë njerëz të rinj dhe “të ketë një kuptim dhe perspektivë të ndryshme të botës, t’i hapë sytë dhe të ndryshojë perceptimet e mia nga njerëzit përreth meje për mirë”.

Ai më parë tha se planifikon të ndjekë një diplomë të dyfishtë në shkenca kompjuterike dhe drejtësi penale.

Barnes ka marrë 27 kredite kolegji në dy vitet e fundit dhe është regjistruar dy herë në Universitetin Jugor të New Orleans, sipas shkollës së tij të mesme. Ai ka marrë mundësi praktike dhe vlerësime të tjera për arritjet e tij akademike, duke përfshirë një shpallje nga kryebashkiaku i New Orleans, LaToya Cantrell.

Ai vlerësoi mbështetjen e familjes së tij për arritjen e tij dhe tha se do të donte të merrte këshilla nga ish-presidenti Barack Obama dhe Oprah Winfrey, të dy krijuesit e historisë që ai i admiron.

“Mbaje Zotin në radhë të parë, jo të gjithë janë fetarë, por një gjë që unë patjetër do ta inkurajoja është ta mbash Zotin në mes. E di që kjo është diçka që ka funksionuar gjithmonë për mua”, tha ai.

Më Shumë

Lajmet e Fundit