4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

Flasin për zbatim të ligjit

ag-620x330Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor Ferid Agani, ka vizituar sot Prizrenin me ç’rast është takuar ne kryetarin e Komunës, Ramadan Muja.

Ministri Agani, në një konferencë për medie, më shumë është ndalur në procesin e legalizimit, me ç’rast ka thënë se qytetarët deri më 5 shkurt duhet të aplikojnë për legalizim të objekteve të tyre, ku më pas institucionet do të zbatonin ligjin për të përmirësuar gjendjen e krijuar.

Interesimi më i madh i medieve ishte çështja e intervenimit të Task Forcës së përbashkët ndërmjet ministrisë dhe institucioneve në Prizren për të ndaluar degradimin e Qendrës Historike të Prizrenit.

Por, Agani përveç zbatimit të ligjit dhe formimit të Task Forcës, nuk dha ndonjë sinjal që së shpejti do të ketë angazhime në këtë çështje, e cila ka zgjuar reagime të shumta nga bashkësia ndërkombëtare, shoqëria civile dhe mediet. Në anën tjetër, kryetari Muja e vlerësoi të rëndësishëm këtë takim, duke thënë se komuna e Prizrenit është e gatshme për të ofruar bashkëpunim me ministrinë në zgjidhjen e shumë çështjeve.

Edhe për çështjen e Prevallës, ministri i ambientit Ferid Agani, tha se do të ketë angazhime konform procedruave ligjore, duke mos dhënë ndonjë shpjegim se çfarë konkretisht do të ndodhë me këtë zonë turistike të Prizrenit, në të cilën vitin e kaluar janë bërë disa rrënime të objekteve e më pas përkundër paralajmërimeve, një gjë e tillë është ndërprerë/TV Prizren/

Më Shumë

Tetova shpall “Qytetar Nderi”, shkrimtarin Ismail Kadare

Komuna e Tetovës shpalli qytetar nderi shkrimtarin e madh shqiptar, Ismail Kadare. Me këtë rast shkrimtari i madh tha se ndjehet i vlerësuar për...

Kievi ende pa rrymë pas sulmeve ajrore ruse

Pas sulmeve ajrore ruse që goditën Ukrainën, në shumicën e qyteteve të vendit është rikthyer energjia elektrike, përveç në kryeqytet. Kievi mbetet ende me furnizim...

Lajmet e Fundit