11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

FSK, gati për nisje drejt Serbisë dhe Bosnjes

FSK6-02Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Agim Çeku, deklaroi se janë në pritje të ftesës nga ana e Serbisë, apo Bosnjës për të zbarkuar trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës që të ndihmojnë autoritetet e atjeshme për të përballuar situatën e shkaktuar nga vërshimet.

“FSK-ja qëndron e gatshme që t’u ndihmojë të gjithë atyre që kanë nevojë në rajon. Ne jemi të gatshëm, nëse ata kanë nevojë për ndihmën tonë. Është çështje humanitare. Ee, kur është në pyetje çështja humanitare, ne nuk kemi aspak rezerva. Pa marrë parasysh marrëdhëniet në mes vendeve, pa marrë parasysh që nuk na kanë njohur, kur është në pyetje jeta e njerëzve, ne jemi të gatshëm të intervenojmë”, ka thënë ministri Çeku.

Ai ka shtuar se FSK ka potencial dhe resurse për një aksion të tillë. /rdukagjini/

Më Shumë

Kryeministri Kurti përkujtoi 27 martirët e Tusuzit

Mëngjesin e sotëm, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e nisi me homazhe në qytetin e Prizrenit, duke vendosur kurora me lule tek...

Policia nis hetimet për vdekjen e një burri në Dragash

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për vdekjen e një burri në Dragash. Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për...

Lajmet e Fundit