22.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

FSK vazhdon të furnizohet me mjete ushtarake nga SHBA

Ushtria e Kosovës vazhdimisht ka treguar se është e aftë dhe ka kapacitete të mjaftueshme humane për të dëshmuar se është një ushtri si çdo tjetër në botë.

Mirëpo, tani ka filluar të përmirësoj edhe kapacitet e saja logjistike, duke u pajisur me artileri të rëndë, për nevojat e saj.

Mbrëmë mediat kane raportuar se në Kosovë kanë ardhur disa makina të Humvee (HMMWV/USA) për Forcat tona Special Ushtarako – Policore.

E, se kanë ardhur në Kosovë këto automjete të blinduara e ka konfirmuar për IndeksOnline, i pari i FSK-së, Gjenerallejtënant Rrahman Rama.

 

“Ne i kemi blerë, ato autoblinda. Vitin e kaluar e kemi nënshkruar kontratën ndërsa dje kanë ardhur pjesa e parë e në vazhdim do të vijnë edhe të tjerat”, tha shkurt Rama.

 

Më Shumë

Lajmet e Fundit