14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Fury thotë se do të shpallë kundërshtarin e tij, javën e ardhshme – por nuk do të jetë Usyk

Kampioni i peshave të rënda të WBC, Tyson Fury thotë se do të shpallë kundërshtarin e tij të ardhshëm javën që po vjen – por konfirmoi se nuk do të jetë Oleksandr Usyk.

Fury, 34 vjeç, tha se do të tërhiqej nga boksi pasi mundi Dillian Whyte në prill.

Ukrainasi Usyk ruajti titujt WBO, IBF dhe WBA me fitoren ndaj Anthony Joshua-s muajin e kaluar.

Të dy kanë folur për luftë me njëri-tjetrin në vitin 2023, por Fury thotë se së shpejti do të luftojë me dikë tjetër.

“Papritur Oleksandr Usyk ka deklaruar se nuk dëshiron të luftojë me mua – ai dëshiron të luftojë vitin e ardhshëm jo këtë vit”, tha britaniku i pamposhtur.

“Unë nuk do të pres për askënd dhe do të njoftoj një ndeshje javën e ardhshme”.

Fury po fliste në një konferencë shtypi pas një paraqitjeje në ‘Clash at the Castle’ të WWE në Cardiff.

Ai ishte shfaqur më herët në ring dhe kishte paraqitur Austin Theory – më pas mbylli ngjarjen e parë të stadiumit të WWE në Mbretërinë e Bashkuar për 30 vjet me një interpretim të këngës American Pie.

Ai gjithashtu tha se do të ishte “padyshim i hapur” për t’iu bashkuar WWE me kohë të plotë në të ardhmen, por shtoi: “Për momentin unë jam një kampion bote në peshën e rëndë dhe kam shumë luftime për të cilat duhet të kujdesem në vitet e ardhshme”.

Të premten Usyk, 35 vjeç, i tha BBC-së për ndeshjen e mundshme kundër Fury-t: “Nuk do të ndodhë këtë vit, kjo është e sigurt. Unë jam plotësisht i shëndetshëm dhe nuk kam asnjë lëndim, por kam trauma të vjetra që janë rishfaqur. , dhe të cilat duhet të trajtohen. Do të më duhen deri në dy muaj për t’u rikuperuar”.

 

/Albanianpost.com

Më Shumë

Mes vërshimeve e varfërisë, bujku nga Krusha e Rahovecit: Kam humbur 20 mijë euro nga përmbytjet

Në rrugën kryesore që të dërgon nga Gjakova për në Prizren, udhëtarët kalojnë përmes fshatit Krushë të Rahovecit. I njohur për bujqit e devotshëm,...

Latifi takon ministren Hajdari, flasin për investimet në Parkun Industrial në Opterushë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është takuar me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, me të cilën ka biseduar për...

E diela me diell

Lajmet e Fundit