15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Fyle: Presim zgjedhje të drejta dhe demokratike

Fyle5-29Është mbajtur sot takimi i Këshillit Kombëtar për Integrime Evropiane në të cilin mori pjesë edhe komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Shtefan Fyle i cili tha se pret zgjedhje të drejta dhe demokratike.

Ai gjithashtu ka vlerësuar si të suksesshëm përmbylljen e negociatave për MSA.

Ndërkaq duke përshëndetur përmbylljen e bisedimeve për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit në mes të Komisionit Evropian dhe Kosovës, kryeparlamentari i vendit Jakup Krasniqi, bëri një rezyme të punës së Kuvendit në kuadër të angazhimeve për agjendën evropiane për Kosovën, përkatësisht përmbushjen e kërkesave të dala nga Raporti i Progresit.

Kryetari Krasniqi bëri të ditur se Kuvendi ka miratuar një numër dokumentesh strategjike për të përkrahur zbatimin e synimeve dhe objektivave politike drejt integrimeve evropiane, si dhe ligje të dala nga rekomandimet e Raportit të Progresit.

Në vazhdim, kreu i Kuvendit evidentoi ligjet me prioritet, të miratuara nga legjislativi i vendit, që lidhen me Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit dhe përmbushjen e kritereve që dalin nga procesi i liberalizimit të vizave.
Kryetari Krasniqi foli edhe për ngecjen e reformës zgjedhore dhe potencoi ligjet të cilat ende gjenden në fazën e shqyrtimit në komisionet përkatëse.

Më Shumë

Totaj priti zyrtarët turq të Bashkisë së Komunës së Gaziantepit

Kryetari i Prizrenit,  Shaqir Totaj priti sot zyrtarët turq të Bashkisë së Komunës së Gaziantepit të Republikës së Turqisë. Diskutimi kryesor u përqendrua në qeverisjen...

Plagosja në Gjonaj të Hasit, tre të arrestuar lidhur me rastin

Tre persona janë arrestuar lidhur me ngjarjen që ndodhi më 22 maj, në fshatin Gjonaj të Hasit, ku u plagos një person nga arma...

Lajmet e Fundit