30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Gara për çmimin europian. Kadare, mes 5 pretendenteve

IsmailKadare6-30Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shpallur pretendent i çmimit europian të Letërsisë 2014, i cili do të shpallet në 7 shtator në Amsterdam.

Vepra “E penguara” e Kadaresë është përzgjedhur në listën e shkurtër prej 5 emrash të pretendenteve, të cilët ishin përkthyer në holandisht.

Lista e shkurtër e 5 shkrimtarëve, përbehet kështu nga një autor spanjoll, një gjerman, një freng, një polak dhe Ismail Kadare. Çmimi europian për letërsinë do të jepet këtë vit për të katërtën herë. Ky çmim ka një vlerë monetare prej 10 mijë eurosh për shkrimtarin dhe 5 mijë eurosh për përkthyesin e librit fitues.

Më Shumë

146 vite nga Lidhja e Prizrenit, Çeku: Ngjarje historike që vazhdon të frymëzoj edhe sot

Sot janë bërë 146 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në këtë përvjetor të kësaj ngjarjeje madhore Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, Lidhjen...

De Biasi paralajmëron Italinë: Shqipëria nuk duhet nënvlerësuar

Në faqet e “Gazzetta dello Sport” nuk mund të mungonte opinioni i Gianni De Biasit, italianit që çoi Shqipërinë për herë të parë në...

Lajmet e Fundit