4.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Gashi: Qytetarët shqiptarë në Luginën e Preshevës, do ta kenë vëmendjen e institucioneve të Republikës së Kosovës

 

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, sot në kabinetin e tij ka pritur përfaqësuesit e institucioneve të kulturës nga Lugina e Preshevës.Në një ceremoni solemne ka bërë shpërndarjen 135 titujve të librave të blera nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit .

Me këtë rast, ministri Gashi tha se Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të vazhdojë t’i mbështes të gjitha institucionet dhe bibliotekat me furnizim me libra, e me theks të veçantë institucionet shqiptare të kulturës në komunat e Luginës së Preshevës.

Gjatë takimit, ministri Gashi shprehu përkushtimin e tij dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës për të thelluar bashkëpunimin në mes institucioneve të Kosovës dhe komunave të Luginës së Preshevës, veçmas në fushat që lidhen me kulturën, rinin dhe sportin.

“Ne si MKRS-së ndër prioritetet tona kemi përkrahjen e librit nëpër të gjitha qendrat regjionale të Kosovës, por vëmendja jonë është edhe për shqiptarët të cilët jetojnë në Preshevë, Medvegjës dhe Bujanovc ashtu që libri dhe aktivitetet që nxisin dashurinë për librin, për leximin, të jenë më afër qytetarëve”, theksoi ministri Gashi.

Ndërkaq, në anën tjetër përfaqësuesit e institucioneve të Kulturës nga Kosova Lindore, Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës u shprehën të kënaqur që për herë të parë kemi një takim me ministrin e Kulturës së Kosovës, duke falënderuar Ministrin Gashi dhe Institucionet e Republikës së Kosovës për mbështetjen qytetarëve shqiptarë të cilët jetojnë në Kosovën Lindore.

 

Më Shumë

Ismail Kadare dhe e përbotshmja e letërsisë shqipe

ANI KOKOBOBO Pjesa më e madhe e artit të Ismail Kadaresë është në mënyrë të qenësishme shqiptar. Duke nisur nga thesari i pasur i gjuhës...

Prizren/ Policia gjen të dyshuarin që shkaktoi aksident dhe iku nga vendi i ngjarjes

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka gjetur një person i cili dyshohet se shkaktoi  aksidentit trafikut me motoçikletë, pa targa në rrugën “Brigada...

Familja e viktimës 9 vjeçe të festivalit “Astroworld” refuzon ofertën e Travis Scott

Familja e njërës prej viktimave më të reja të festivalit “Astroworld”, Ezra Blount, e ka refuzuar ofertën e rep artistit, Travis Scott, që përfshin...

Operacion policor kundër trafikimit me njerëz – kontrollohen 43 lokale, ndërsa mbyllen 8

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për hetimin e trafikimit me qenie njerëzore (DHTQNJ) ka intensifikuar aktivitetet e saj në terren me qëllim të marrjes...

Tërheqja sërish e mjeteve mund të politizohet, kërkohet nga Trusti t’i kthehen në vend investimet

Mbi 132 milionë euro kthim në investime ka realizuar Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës nga janari deri në shtator të këtij viti, edhe...

Luaneshat e Anglisë shpartallojnë Letoninë

Anglia mori fitore të jashtëzakonshme përballë Letonisë, me rezultatin e thellë 20:0. Ndeshje e madhe e anglezeve, që solli një rekord golash. Sfida u luajt...

Rritja e çmimeve në SHBA më e larta në më shumë se 30 vjet

Kohët e fundit, inflacioni ka prekur pjesën më të madhe të botës, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalluar si një nga vendet...

Adriana Matoshi e përfundon me sukses operacionin

Aktorja e njohur kosovare, Adriana Matoshi, gjatë ditës së sotme është dashur t’i nënshtrohej një operacioni për heqjen e tumorit në tru, tumor ky...

Masat e reja anti-COVID: Vazhdon ora policore, gastronomia deri në orën 23:00, shfrytëzimi i transportit publik vetëm me dëshmi vaksinimi

Me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, Qeveria e Kosovës, ka miratuar të premten mbrëma masat e reja për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë...

I dashuri i del në mbështetje Adriana Matoshit: Nuk nevojiten fjalë

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, përmes një postimi prekës në Facebook, ka treguar se i është rikthyer tumori në tru, për të cilin...

Hulk dhe Diego Costa ndihmojnë Atletico Mineiro-n të shpallet kampion i Brazilit pas gjysmë shekulli

Skuadra e Atletico Miniero-s është shpallur kampion i Brazilit, pas një pritje prej plot 50 vjetësh. Titullin e fundit dhe të njëkohësisht të parin në...

Kriza ekonomike në Turqi, Erdogan ndërron ministrin e Financave

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka zëvendësuar ministrin e Financave disa javë pas trazirave ekonomike në vend ku inflacioni u rrit derisa lira ra...

Homazhe në Landovicë për nder të 28 Nëntorit

Me rastin e festave të nëntorit, janë bërë homazhe dhe janë vendosur kurora lulesh në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, në organizim të komunës...

Kaq gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në Kosovë

1 mijë e 310 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjatë kësaj periudhe, janë shqiptuar edhe 242 gjoba për...

Ambasada e Gjermanisë ndryshon procedurën e caktimit të termineve për viza pune për kosovarët

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka dalë me një njoftim për qytetarët e Kosovës lidhur me terminin për aplikim për viza pune në këtë...

Mot i vranët dhe me shi

Sot mbi vendin tonë parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje shiu, ndërkohë të shtunën mot i vranët...

Lajmet e Fundit