16.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Gjashtë shqiptarë synojnë parlamentin suedez në zgjedhjet e 14 shtatorit

shqptaret ne zgjedhje suediAdnan Dibrani, Arba Kokallari, Adrian Kaba, Naim Murseli, Aurora Pirraku Eriksson dhe Shkurte Xhemajli.

E drejta e juaj qytetarë shqiptarë të Suedisë për të votuar përcaktohet nga të dhënat në regjistrin e popullatës së Organeve tatimore (Skatteverket 30 ditë para ditës së zgjedhjeve.

Keni të drejtë votimi në zgjedhjet parlamentare nëse ju: Keni nënshtetësi suedeze dhe jeni apo keni qenë të evidentuar në regjistrin e popullsisë në Suedi.

Keni të drejtë votimi në zgjedhjet komunale dhe për këshillin e qarkut nëse ju: Keni nënshtetësi suedeze dhe jeni të evidentuar në regjistrin komunal dhe të prefekturës keni nënshtetësi të ndonjë nga shtetet anëtare të Unionit Europian ose nënshtetësi.

Andaj shqiptarë të cilët jetoni në Suedi dhe keni të drejtë vote mos e humbisni këtë rast që ju të ju përfaqësojnë shqiptaret në parlamentin Suedez por dilni dhe votoni me 14 shtator./Zeri/

Baldedaj nga AAK-ja kalon në LDK: Pa LDK-në nuk zhvillohet Prizreni

Ilir Baldedaj përmes një postimi në porfilin e tij ka bërë të ditur se rrugëtimin e tij politik do ta vazhdojë në Lidhjen Demokratike...

Ministri Murati sqaron se kush duhet të aplikojë për subvencionim të rrymës

Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për subvencionim të...

Lajmet e Fundit