13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Gjendja me pandeminë në shkollat e Prizrenit

Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Prizrenit 44 mësimdhënës, 3 punëtorë ndihmës dhe 5 nxënës kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtoresha e Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi.

Deri më tani asnjë nga shkollat në këtë komunë nuk ka kaluar plotësisht në mësimin në distancë, ndërsa vetëm katër klasë kanë mësuar nga shtëpia për 14 ditë.

 

“36 shkolla (SHFMU) sipas skenarit (planit)  A,  12 shkolla sipas skenarit (planit)  B,  3 shkolla sipas skenarit (planit) A+B. Po ashtu ju njoftojmë se dy gjimnazet, dhe shkolla e muzikës  punojnë me skenarin –Planin  A ,kurse Shkolla e larte e mesme Ekonomike punon sipas  skenarit –Planit A+B”, ka thënë Thaçi Vezgishi.

 

Në shkollat e komunës së Prizrenit mësojnë 26823 nxënës,  ndërsa mësimdhënës janë 2256.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka përgatitur tre skenarë të ndryshëm për fillimin e vitit të ri shkollor, në kohë pandemie, Skenari A është për mësim fizik në shkolla, skenari B – mësimi i kombinuar dhe skenari C – mësimi online nga platforma të ndryshme.

Më Shumë

Prizren: Kontejnerëve me origjinë nga Serbia iu fshihet tabela informuese (VIDEO)

75 kontejnerë që Komuna e Prizrenit i bleu vitin e kaluar, doli se erdhën nga Serbia pikërisht tash kur u aktualizua fushata për të...

Kurti në takim me ambasadorët e QUINT-it: Kemi qenë konstruktiv me propozime, por Serbia i refuzoi sërish

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në takim me ambasadorët e QUINT-it kanë diskutuar lidhur me ecurinë e bisedimeve të shtunën...

Lajmet e Fundit