0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Gruevski: Protestat, jo në interes të shqiptarëve

Nikolla Gruevski-maqedoniKryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski kadeklaruar se, nuk do të lejohet që përmes protestave, situata të përshkallëzohet dhe të ndikojë raportet ndëretnike në vend.

Duke komentuar për herë të parë protestat kundër vendimit me burgim të përjetshëm të 6 personave në rastin “Monstra”, ai tha se, është e drejtë e gjithkujt që të shprehë revoltën përmes protestave por tha se nuk mbështet protestat e dhunshme.

“Protesta në të cilat përdoret dhuna është diçka që nuk mund ta mbështesë askush, në asnjë shtet dhe në asnjë mjedis, e as në shtetin tonë. Në këtë aspekt dua të them se MPB-ja në mënyrë profesionale ka kryer detyrën ditëve të kaluara, dhe ne si shtet nuk do të lejojmë që këto protesta të përshkallëzojnë deri në atë shkallë sa të rrezikojnë interesat e qytetarëve apo të institucioneve”, tha Nikolla Gruevski, Kryeministër.

Gruevski tha se persona, grupe apo organizata që shkaktuan dhunë përmbushin agjendën e tyre personale apo të dikujt tjetër. Megjithatë ai u shpreh i prerë se Maqedonia ka kapacitete për t’u përballur me raste të tilla.

“Akoma më shqetësuese është mbështetja që një numër i caktuar individësh dhe disa grupeve, në mënyrë direkte apo indirekte hedhin benzinë në zjarr, për shkak të ndonjë agjende të dikujt apo ndonjë agjendë partiako-politike, ose nuk e di se çfarë, por për çdo rast jo vetëm që kontribuojnë në prishje të klimës në këtë drejtim por qartë dëshmojnë se po zbatojnë ndonjë agjendë e cila nuk është interes as të maqedonasve e as të shqiptarëve”, deklaroi Gruevski.

Edhe kreu i qytetit të Shkupit apeloi për protesta të qeta, sepse sipas tij po dëmtohet qyteti.

“Apelojmë të jetë qetë, gjithsecili që do të protestojë, të protestojë në mënyrë demokratike ku do të mund të tregojë mendimin e tij, pakënaqësinë e tij, të përcjell mesazhin për atë që proteston, qëllimi është që e gjithë kjo të bëhet qetësisht, sepse edhe qyteti i Shkupit po shkatërrohet, po shkatërrohen pajisjet, kontejnerët dhe shumë të mira shoqërore”, u shpreh Koce Trajanovski, Kryetar i Qytetit të Shkupit.

Kjo ishte dalja e parë e Kryeministrit Gruevski lidhur me protestat. Qytetarë shqiptarë u ngritën jo vetëm në Shkup, por edhe qytete të tjera, për të kundërshtuar dënimin me burgim të përjetshëm të 6 personave në rastin ‘Monstra’.

Më Shumë

Përvjetori i lindjes së Ismail Kadares

Më 28 janar të vitit 1936, 87 vjet më parë është lindur poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Ai është lindur në...

Vëllaznimi fiton ndeshjen dramatike ndaj Ponte Prizrenit

Vëllaznimi ka shënuar fitore fantastike ndaj Ponte Prizrenit, duke e mposhtur në vazhdime, me rezultat 91-86, në kuadër të Prince Caffe Superligës së Kosovës...

Lajmet e Fundit