12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Haradinaj: Të lejohen qytetarët që të tërheqin mjete nga Trusti

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, ka thënë se është pro lejimit të qytetarëve të tërheqjes së mjeteve nga Trusti.

Haradinaj tha se qytetarët janë në gjendje të vështirë ekonomike dhe sociale.

“Qytetarët në Kosovë janë në një situatë tejet të vështirë ekonomike e sociale. Shtrenjtimi i artikujve elementarë për jetesë, ka shtyer shumë kategori që të përballen gjithnjë e më shpesh me mbijetesën ekonomike”.

Ish-kryeministri i Kosovës theksoi se ky duhet të jetë si hap i parë urgjent.

“Prandaj e konsideroj si hap të parë urgjent, aprovimin e një vendimi që lejon qytetarët të tërheqin një përqindje të caktuar të mjeteve nga trusti pensional. Situata është e jashtëzakonshme, prandaj edhe vendimet duhet të jenë të jashtëzakonshme”.

Kreu i AAK-së shtoi se qeveria duhet të mendojë edhe për masa të tjera.

“Natyrisht krahas kësaj mase, qeveria duhet të mendojë edhe për masa të tjera, në këtë kohë vështirë të përballueshme për qytetarët”.

Më Shumë

Latifi ankohet se Qeveria nuk e mbështeti Rahovecin në projektligjin e buxhetit

Smajl Latifi, kryetar i Komunës së Rahovecit, është ankuar se Qeveria e Kosovës nuk e ka përkrahur Komunën e Rahovecit për sa i përket...

Pamje: Xhaka u përlesh i vetëm me futbollistët serbë në fund të ndeshjes

Zvicra e ka siguruar kualifikimin në fazën tjetër ndaj Serbisë për herë të dytë radhazi dhe për herë të dytë radhazi e eliminoi Serbinë. Helvetikët...

Lajmet e Fundit