20.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Heshtje dhe Pajtim!

Halit Krasniqi

Në këto zhvillime që po e trandin skenën politike dhe po therin zemrat tona, për pasojat aktuale që do të prodhohen për vendin tonë; nga lartësi e qiellit mbi etninë shqiptare dhe nga thellësi e tokës nga do qe flitet shqip, vijnë zëra dhe thërrasin ndërgjegjen njerëzore deri në përgjërime për formimet kombëtare te të gjithë shqiptarët nga do që janë, me një lutje të përbashkët dhe në unitet njëzëri: për pajtim e bashkim historik ndër shqiptar!

Ky është një momentum të cilin duhet ta akceptojmë me dinjitet për gjithë pasojat dhe rrjedhimet që askush nuk guxon të kalkuloj e as të nxitet për përfitime personale e as partiake. Tani në këtë moment duhet të reflektojmë mbi interesin e përgjithshëm të popullit dhe kombit tonë. Gjithashtu me theks të veçantë fatin e perspektivës së atakuar të Republikës së Kosovës.

Kush do që nuk e ka këtë preokupim si objektiv, nuk do të vlerësohet në nivelin e detyrave që i ngarkon momenti. Me këtë rast, turpërimi do të bartët në emra të përveçëm, por pasojat do të bien mbi fatin tonë të përbashkët. Pastaj nuk ka kërkim falje e as nuk mund të kërkoj mëshirim për qëndrime pa dinjitet kush do qoftë gjatë këtyre momenteve.
Kjo situatë konkrete, kërkon analiza konkrete për ta dizajnuar strategjinë nacionale konkrete, konform zhvillimeve për veprime të duhura në këto momente për popullin dhe vendin tonë.
Pa përfundimin e kapitullit të anëtarësimit të Republikës së Kosovës në OKB, nuk duhet të nxiten konflikte me të tjerët, si dhe assesi në mes nesh.

Jemi në procese historike për arritje të synimeve tona. Proceset e tilla kërkojnë qasje racionale e gatishmëri për flijime pa mbarim. Këto janë provat e fundit dhe shumë të rënda. Lum ai qe triumfon në këto sfida. Me këtë rast fiton pavdekësinë për vete dhe kombit tonë i krijon favore epokale!

Më Shumë

Totaj shpalos programin e të rinjve në lagjen “Bajram Curri” në Prizren

Kandidat i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka takuar Rininë Demokratike dhe strukturat e nëndegës në lagjen “Bajram Curri”. Ai ka shfletuar në...

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Këto janë kushtet për studentët për të banuar në konvikte

Në një dhomë në konvikt pritet të qëndrojnë tre persona, ata duhet të jenë të vaksinuar. Të tilla punë po kryhen në njërin nga konviktet...

Rrah nënën dhe gruan e tij në Prizren

Një person ka rrahur nënën dhe gruan e tij, raporton PrizrenPress Rasti ka ndodhur dje rreth orës 13:30, në Prizren. "Prizren 17.09.2021 – 13:30. Është shoqëruar...

Sot përballje të forta në BKT Superligë, ja kush me kë luan

Xhiroja e pestë në BKT Superligën e Kosovës vazhdon sot me tri ndeshje që janë në program për t’u zhvilluar. Kjo javë nisi me dy...

Nick Cave paralajmëron memoar

Muzikanti Nick Cave ka njoftuar se do ta publikojë një memoar për periudhën pas vdekjes tragjike të birit të tij. Djali i Cave-it, Arturi, e...

Rihapet gjykimi për korrupsion ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, nuk e ka shpallur sot aktgjykimin ndaj Nijazi Kryeziut, ish-Drejtor i Urbanizmit, i cili po akuzohet për keqpërdorim të detyrës...

Prizren, arrestohet një person për “kontrabandë me migrantë”

Policia e Kosovës, patrulla policore e Stacionit për Mbikëqyrjen e Kufirit (SMK) Vërmicë, më 12 shtator rreth orës 17:40, në realizimit të planit operativ...

Mjekja qëllohet për vdekje nga i fejuari disa javë pas një propozimi romantik

Një mjeke e re praktikante u qëllua për vdekje nga i fejuari i saj, vetëm tre javë pasi çifti u fejua gjatë disa pushimeve...

Malisheva dhe Feronikeli për vazhdimësi të rezultateve të mira, formacionet zyrtare

Malisheva dhe Feronikeli janë përballë njëra tjetrës në kuadër të xhiros së pestë në BKT Superligë. Dy skuadrat e kanë nisur mirë deri më tani,...

Haskuka takon aktivistët në Mushnikovë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka takuar aktivistët e Mushnikovës. Ai, ka qenë i shoqëruar nga deputeti Arbër Rexhaj dhe...

Shënohen edhe 368 raste pozitive dhe 14 vdekje nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë shënuar edhe 368 raste pozitive të reja me COVID-19. Po ashtu, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të...

Votimi përmes postës, nga sot deri më 15 tetor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se ka filluar periudha e votimit përmes postës, e cila përfundon më 15 tetor. Gjatë kësaj periudhe, të drejtën për...

Opozita kundërshton shtyrjen e zgjedhjeve

Partitë opozitare në Kosovë nuk po e mbështesin kërkesën për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, të cilat janë caktuar që të mbahen më 17 tetor...

Kritikohet Kylian Mbappe

Edhe pse dhuroi një paraqitje të mrekullueshme në sfidën e fituar 4-0 ndaj Clermont, Kylian Mbappé nuk u ka shpëtuar kritikave në Francë. Lojtari...

Shqiptohen 1160 gjoba për shkelje të masave anti-COVID

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shqiptuar 1160 gjoba për shkelje të masave anti-COVID, raporton Policia e Kosovës. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuar...

Lajmet e Fundit