12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Hoti në Prizren: Kosova nuk guxon të kthehet kah politika e dhunës dhe e izolimit

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, tha të shtunën gjatë një takimi me strukturat e partisë në këtë qytet, se ish partneri i koalicionit qeverisës pas zgjedhjeve të 6 tetorit, ka cenuar raportet me aleatin kryesor të Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe për këtë arsye LDK ishte larguar nga ai koalicion.

“Zhvillimet në atë qeveri, ranë ndesh me parimet mbi të cilat funksionon Lidhja Demokratike e Kosovës dhe cilat janë ato parime, janë parimet më elementare të ruajtjes së demokracisë, të ruajtjes së ekonomisë së lirë, të ruajtjes së partneritetit me miqtë tanë ndërkombëtarë. Dhe mbi bazën e atyre zhvillimeve ka qenë e paevitueshme ajo që ndodhi”, tha Hoti.

Kryeministri ka folur edhe për punën 7 mujore të qeverisë, duke thënë se gjatë kësaj kohe, përveç arritjeve në ekonomi dhe menaxhimit me sukses të pandemisë, është promovuar edhe qeverisja civilizuese, qeverisja që nuk është e mbështetur mbi gjuhën e dhunës dhe fyerjeve.

“Kosova nuk ka qenë asnjëherë në udhëkryq më të madh se që është sot dhe LDK e ka për obligim jo pse është në garë politike por e ka obligim shtetëror të ruaj stabilitetin dhe demokracinë në Kosovë. Ne do tu garantojmë qytetarëve se do të jemi gardian të rendit demokratik në Kosovës, do të jemi gardian të bizneseve , të politikave ekonomike të djathta që qojnë kah Evropa që qojnë kah Amerika e jo që qojnë kah lindja dhe kah izolimi, e jo që qojnë kah dhuna, e jo që qojnë kah presioni shtetëror mbi qytetarët dhe mbi bizneset. Ne nuk guxojmë me lejuar që të krijohet pasiguri juridike në vend”, tha Hoti.

Ai tha se vendimi më i rëndësishëm që e ka marrë qeveria e tij, ka qenë ai për dërgimin e FSK-së në misione paqeruajtëse bashkë me ushtrinë amerikane.

“Këtë vendim e miratuam edhe me ministrin Quni, me qëllim po e them në Prizren, pasi kur kemi dal nga koalicioni me Vetëvendosjen kemi pas mjaft kritika. Kemi dal nga ai koalicion sepse partneri jonë kryesor na qonte vërejtje. Zyrtarët më të lartë të administratës amerikane qonin vërejtje se do t’i tërheqin trupat nga Kosova dhe u mor vendim për ngrirjen e fondeve për plot projekte, përfshirë gazsjellësin që vjen nga Shkupi në Prishtinë . Në këtë qeveri i kemi shkri ato fonde kemi fillu punën në gazsjellës , por mbi të gjitha nuk ka më kërcënime me i tërheq trupat por ka kërkesë amerikane tek ministri Quni që ne të bëhemi pjesë e ushtrisë amerikane që ne të jemi pjesë e misioneve paqeruajtëse në botë”, tha Hoti.

Ai ftoi strukturat e degës së LDK-së në Prizren që të mobilizohen si asnjëherë më parë për të arritur fitore në zgjedhjet nacionale që do të mbahen me 14 shkurt. /Telegrafi/

Më Shumë

PDK-ja në Prizren uron besimtarët islam për Fitër Bajram

Pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe pas përmbushjes së obligimit të agjërimit, Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren dhe...

L’Equipe: Neymar te PSG deri në vitin 2026

Paris Saint-Germain do të konfirmojë rinovimin e kontratës me Neymar të shtunën (sot), me lojtarin që do të vendosë nënshkrimin e tij në një...

Vjedhje e rëndë në një shtëpi në Rahovec, shuma e parave që vodhën hajnat

Mbrëmë në fshatin Radoste të Rahovecit, persona të panjohur kanë kryer vjedhje në një shtëpi. Aankuesi ka deklaruar se në shtëpinë e babait të tij,...

Konflikti izraelito-palestinez, reagon Trump: Kur isha unë na thirrën presidenca e paqes

Ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump foli të martën mbrëma për konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit palestinez, duke thënë se paqja mbretëroi në zonë gjatë...

Gastronomët duan lirim të masave: S’jemi paguar ende për dy javët që u mbyllë

Shoqata e Gastronomeve të Kosovës kërkon nga Qeveria e Republikës së Kosovës të bëjë një plan për sezonin veror, pasi iu ishte premtuar se...

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të...

Komuna e Prizrenit planifikon afër 53 milionë euro për buxhetin e vitit 2022

Komuna e Prizrenit ka planifikuar që në buxhetin e vitit të ardhshëm të ketë afër 5 milionë euro më shumë mjete sesa në buxhetin...

Kejvina ‘çmend’ fansat me fotot me bikini

Kejvina Kthella, është një nga vajzat më të komentuara në rrjetet sociale, aty ku ndan me ndjekësit foto e video shumë provokuese. Së fundmi, modelja...

Albena Reshitaj: Së pari të vaksinohen qytetarët, pastaj unë

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj ka treguar se si deputete ka vendosur që të mos vaksinohet para qytetarëve edhe pse punon në sektorin shëndetësor. “Ne...

Posta e Kosovë vë në qarkullim pullat e reja postare: Shtazët e egra të rrezikuara vendore

Posta e Kosovës, sot me rastin e shënimit të Ditës së Evropës, më 07.05.2021, vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “Evropa 2021-Shtazët...

Haradinaj kujton ‘Drinin’: Vrasja e tij ishte humbje e madhe për vendin

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kujton Ekrem Rexhën, me rastin e 21 vjetorit të vdekjes së tij. Haradinaj tha se Komandant Drini u...

Haskuka flet për drejtorët që i ka me aktakuza

Partitë opozitare në Prizren kohëve të fundit e kanë kritikuar jo pak kryetarin Mytaher Haskuka për keqqeverisje. Opozita i ka drejtuar gishtin pushtetit aktual të...

Avdyli kërkon nga LDK’ja të reagojë për Gërvallen, thotë se ishte zyrtare e tyre kur dha deklaratat për UÇK’në

Deputeti nga lista ‘Guxo’, e cila është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po qëndron...

Një person tenton të vetëvritet në Prizren

Një person ka tentuar të vetëvritet dje në rrugën “11 marsi” në Prizren. Ai  dyshohet se kishte konsumuar sasi të tepruara të barnave. Viktima  ka kërkuar...

Përfshihet nga zjarri ish-kooperativa bujqësore në Studenqan të Suharekës

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri ish-kooperativa bujqësore në Studenqan të Suharekës e cila është pronë e Agjencisë Kosovare të...

Moment emocionues: 8-vjeçarja nga Rahoveci shkon në Gjermani përshëndetet me shkollën

Kosovarët edhe 20 vjet pas luftës po vazhdojnë ta lëshojnë vendin si pasojë e varfërisë dhe mungesës së prespektivës. Një moment emicionues ka qenë për...

Lajmet e Fundit