4.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Hoti në Suharekë: Suksesi është në duart e atyre që lexojnë

Rexhep Hoti, Koordinator Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, sot në Suharekë ka shpërndarë 309 sete librash për nxënësit fitues të garës Nacionale në Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik si dhe në Dituri.

Aty ai tha se në Suharekë është treguar një kulturë e lartë e organizimit të garave dhe se këtë e tregon shifra me 2634 fitues nga kjo komunë, nga të cilët 30 kanë qenë fitues republikanë.

“Përmes leximit e keni mundësinë ideale në jetë që të jeni të barabartë me të gjithë nxënësit e të gjitha shteteve më të avancuara. Përmes leximit ju do të mund t’i jepni përgjigje të ardhmes tuaj, do të mund të krijoni në shpirtin tuaj madhështinë dhe vlerat më të mëdha që ju duhen, do të mund të krijoni të mira materiale të jashtëzakonshme, mund ta krijoni shpirtin e madh krijues. Përmes leximit mund ta merrni në duar fuqinë më të madhe sepse leximi ju orienton në vendimmarrjet e duhura. Përmes leximit ju do të krijoni prestigj personal, do të dini të merrni vendime për vendin e do të dilni faqebardhë. Fati i Republikës së Kosovës dhe fati i kombi shqiptar është në duart e juve që lexoni, përmes leximit ju do t’i zgjidhni problemet në jetë, prandaj mos e leni kurrë. Këto libra këtu vijnë nga mendja më e bukur e të gjithë historisë së njerëzimit nga Epi i Gilgameshit e gjer më sot dhe kjo është fuqia më e madhe që ka shpikur njerëzimi në planetin tonë. Përmes leximit të këtyre libra ju do të barazoheni me të gjithë nxënësit e tjerë dhe nuk do ta ndani leximin sepse suksesi i juaj është i pandashëm nga libri”, tha Hoti në fjalimin e tij në Suharekë.

Edhe zyrtarët e drejtorisë së arsimit të Suharekës u treguan falënderues ndaj Hotit, duke falënderuar atë për mundësinë që të gjithë nxënësit nga e gjithë Kosova të garojnë e të shpërblehen.

Të gjithë nxënësit fitues nga garat janë shpërblyer nga KNKRS me çmime të ndryshme si bursa, kampe kreative, certifikata e libra. Seti i librave kap shumën prej 50 eurosh. Një set, varësisht nga klasa, ka nga 4 deri në 12 libra të autorëve me renome botërore. Po ashtu, KNKRS ka shpërblyer edhe mësimdhënësit, drejtorët e shkollave, prindërit  dhe shkollën më të mirë.

Më Shumë

24 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë

Sot u bënë 24 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës...

Masat dhe orari për gastronominë

Qeveria e Republikës së Kosovës sot ka mbajtur mbledhje elektronike, në të cilën ndër të tjera ka miratuar katër projektligje dhe masat e rejat...

KEDS-i apelon që të mos ngroheni me rrymë, për shkak të mbingarkesës së rrjetit energjetik

Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS), ka apeluar te qytetarët që të mos e shfrytëzojnë rrymën për ngrohje, pasi për...

Ambasada e Gjermanisë ndryshon procedurën e caktimit të termineve për viza pune për kosovarët

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka dalë me një njoftim për qytetarët e Kosovës lidhur me terminin për aplikim për viza pune në këtë...

Duda Balje pozon me veshje tradicionale duke uruar 28 Nëntorin

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka uruar shqiptarët për festën e 28 Nëntorit. Ajo ju ka uruar shëndet të gjitha familjeve shqiptare, shkruan...

Ansambli “Çeta e Profetëve” nga Kruma e Hasit të Shqipërisë fituese e edicionit të 32 të Festivalit “Hasi Jehon”

Me ndarjen e çmimeve ka përfunduar mbrëmë nata e tretë, nata finale e edicionit të 32 të Festivalit “Hasi Jehon”. Juria e përbërë nga Sami...

Luaneshat e Anglisë shpartallojnë Letoninë

Anglia mori fitore të jashtëzakonshme përballë Letonisë, me rezultatin e thellë 20:0. Ndeshje e madhe e anglezeve, që solli një rekord golash. Sfida u luajt...

Trumpi rezultoi pozitiv me COVID-19 tre ditë para debatit me Bidenin?

Donald Trump po përballet me akuza se ai në fakt kishte rezultuar pozitiv për COVID-19 para njërit prej debateve për zgjedhjet presidenciale me presidentin...

Mot i vranët dhe me shi

Sot mbi vendin tonë parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje shiu, ndërkohë të shtunën mot i vranët...

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë në Prizren, për shkak të punimeve në rrjet

KEDS ka njoftuar se edhe sot do të kryhen punime për siguri të sistemit energjetik dhe si rezultat i kësaj në disa vende do...

Përhapja e Omicronit, infektologët paralajmërojnë se Kosova mund të rrezikohet nga ky variant

Kosova mund të rrezikohet nga përhapja e variantit të ri të coronavirusit, Omicron që ka prekur tashmë shumë vende të botës. Kështu mendojnë infektologët që...

Arrestohet një i dyshuar për sulm fizik ndaj një gruaje të moshuar në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar një person, i dyshuar për sulm fizik ndaj një gruaje të moshuar në fshatin Lez të Prizrenit, ndërsa i...

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK mban tryezë diskutimi

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës do të organizojë sot tryezën me temën “Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik” Në njoftimin e...

Kosova teston sërish cilësinë e arsimit në PISA

Cilësia e arsimit në Kosovë, edhe ashtu jo e kënaqshme, pritet të dalë më e përkeqësuar në një testim ndërkombëtar vitin e ardhshëm, thonë...

Të djathtët gjermanë kontrabanduan armë nga Kroacia

Të akuzuarit akuzohen për shkelje të Aktit të Kontrollit të Armëve të Luftës dhe Aktit të Armëve, konfirmoi kryeprokurori i shtetit Florian Weinzierl për...

Dhjetë vjet nga vdekja e Sabri Godos

Sabri Godo ishte një ndër politikanët më të njohur në Shqipëri, shkrimtar dhe skenarist. Më datë 3 dhjetor 2011, Sabri Godo u nda nga...

Lajmet e Fundit