14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

“Il Volo” fiton Sanremon

Il Volo fiton SanremonDje në mbrëmje, më 14 shkurt, përfundoi edicioni i 65-të i Festivalit të Këngës Italiane me shpalljen e një fituesi të ri : Grupi “Il Volo”.

Ata do të jenë përfaqësuesit e Italisë në Eurovizion.

Ka qenë një javë plot emocione, modë dhe muzikë në Itali që ka përshkuar garën popullore të muzikës që zhvillohet në San Remo.

Prezantuesi Carlo Conti i shoqëruar nga fituesja e vitit të kaluar, Arisa, nga aktorja spanjolle Rocio Munoz, dhe përfaqëuesja e Italisë në Eurovizion vitin e kaluar, Emma Marrone, id ha çmimin fituesve të rinj, grupit “Il Volo”.

Në bazë të një jurie eksperte dhe televotimit kjo ishte treshja fituese:

1.Il Volo – Grande amore (39% të votave)
2.Nek – Fatti Avanti amore (35%)
3.Malika Ayane – Adesso e qui (26%)

Fituesit automatikisht u ftuan të përfaqësojnë Italinë në Festivalin e Eurovizionit 2015 që do të zhvillohet në Vienë.

Renditja e plotë
1.Il Volo – Grande Amore
2.Nek – Fatti avanti amore
3.Malika Ayane – Adesso e qui
4.Annalisa – Una finestra tra le stele
5.Chiara – Straordinario
6.Marco Masini – Che giorno e
7.Dear Jack – Il mondo esplode
8.Gianluca Grignani – Sogni infranti
9.Nina Zilli – Sola
10.Lorenzo Fragola – Siamo Uguali
11.Alex Britti – Un attimo importante
12.Irene Grandi – Un vento senza nome
13.Nesli – Buona fortuna amore
14.Bianca Atzei – Il solo al mondo
15.Moreno – Oggi ti parlo cosi
16.Grazi di Michele & Mauro Coruzzi – Io sono una finestra

Më Shumë

Jasharaj, Murati dhe Nagavci sot në Komisionin për Arsim

Po bëhen gati një muaj që ka filluar greva në arsim dhe nuk po dihet se kur ajo do të përfundojë. Megjithëse ka pasur disa...

Sot i jepet lamtumira e fundit Mbretëreshës Elizabeth II

Sot i jepet lamtumira e fundit Mbretëreshës Elizabeth II. Mijëra njerëz u mblodhën në Westminster Abbey, përgjatë rrugës prej 40km nga Londra qendrore në Windsor,...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit