11.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Infantino: Nuk kam pse të mbroj Katarin, unë mbroj futbollin

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka akuzuar Perëndimin për “hipokrizi” në raportimin e tij për të drejtat e njeriut në Katar në prag të Kupës së Botës.

Në një monolog të jashtëzakonshëm në një konferencë shtypi në Doha, Infantino foli për gati një orë dhe bëri një mbrojtje pasionante të Katarit dhe turneut.

Ngjarja është lënë në hije nga çështjet në Katar, duke përfshirë vdekjen e punëtorëve migrantë dhe trajtimin e personave LGBT.

Infantino hapi duke thënë: “Sot kam ndjenja të forta. Sot ndihem si të jem nga Katari, ndihem arab, ndihem afrikan, ndihem homoseksual, ndihem i paaftë, ndihem punëtor migrant”.

Nikoqiri i Katarit nis turneun kundër Ekuadorit në stadiumin Al Bayt të dielën.

Në shkurt 2021, Guardian tha se 6,500 punëtorë migrantë nga India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka kishin vdekur në Katar që kur fitoi ofertën e saj për Kupën e Botës.

Numri bazohet në shifrat e dhëna nga ambasadat e vendeve në Katar.

Megjithatë, qeveria e Katarit tha se totali ishte mashtrues, sepse jo të gjitha vdekjet e regjistruara ishin të njerëzve që punonin në projekte të lidhura me Kupën e Botës.

Infantino tha: “Unë jam evropian. Për atë që kemi bërë për 3000 vjet në mbarë botën, duhet të kërkojmë falje për 3000 vitet e ardhshme përpara se të japim mësime morale”.

“Nëse Evropa interesohet vërtet për fatin e këtyre njerëzve, ata mund të krijojnë kanale ligjore – siç bëri Katari – ku një numër i këtyre punëtorëve mund të vijnë në Evropë për të punuar. Jepuni atyre një të ardhme, pak shpresë”.

“Kam vështirësi të kuptoj kritikat. Duhet të investojmë për t’i ndihmuar këta njerëz, në arsim dhe për t’u dhënë atyre një të ardhme më të mirë dhe më shumë shpresë. Të gjithë duhet të edukohemi, shumë gjëra nuk janë perfekte por reforma dhe ndryshimi kërkon kohë”.

“Ky mësim i njëanshëm moral është thjesht hipokrizi. Pyes veten pse askush nuk e njeh përparimin e bërë këtu që nga viti 2016”.

“Nuk është e lehtë të pranosh kritikët e një vendimi që u mor 12 vjet më parë. Katari është gati, do të jetë Kupa e Botës më e mirë ndonjëherë”.

“Nuk kam pse të mbroj Katarin, ata mund të mbrojnë veten. Unë mbroj futbollin”.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Burri i Shkurte Fejzës:U lirova nga spitali, falë zotit shpëtova pa pasoja të rënda

Hajrush Behluli, burri i këngëtares Shkurte Fejza u godit nga një veturë të premten në Prizren.   https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Ndërkaq,  për herë të parë ka folur pas aksidentit...

Hoxha: Mosmbajtja e seancave të Asamblesë, shumë e dëmshme për Prizrenin

Ish-drejtori i Drejtorisë sw Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren, Edmond Hoxha ka shprehur mendimin se mosmbajtja e seancave të planifikuara mujore të Asamblesë...

Lajmet e Fundit