22.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Iniciativë: Shtatorja e Anton Çetës të vendoset në Prishtinë

anton ceta shtatorjaIniciativa për Progres fton Ministrinë e Kulturës, Rinisë e Sportit të Kosovës dhe Komunën e Prishtinës që të vendosin shtatoren e Anton Çettës para Ministrisë së Kulturës, tek sheshi kryesor i kryeqytetit. Kjo shtatore do të jetë një shenjë respekti për figurën e këtij intelektuali të madh shqiptar, në përvjetorin e 18 të ndarjes së tij nga jeta, në 3 nëntor.

“Sot u bënë dhjetë vite që kur Anton Çetta u shkri në bronz nga skulptori prishtinas Fatmir Hoxha. Ky personalitet kombëtar, që fitoi respektin e thellë të popullit, ky njeri popullor me edukim evropian, profesor i letërsisë se vjetër shqipe, studiues i romantikes, mbledhës i folklorit dhe mbi të gjitha pajtues i gjaqeve, duhet ta këtë një vend, ku njerëzit e tij mund ta prekin e ta kujtojnë urtësinë e tij”, thuhet në komunikatë.

Sipas INPO-s, deri më sot, institucionet e vendit nuk kanë bërë sa duhet për figurën e Anton Çetës, i njohur për lëvizjen për pajtimin e gjaqeve në Kosovë.

Më Shumë

Gold AG publikon bashkëpunimin me Shyhrete Behlulin “Ah Kosovë”

Reperi i njohur nga Presheva, Gold AG ka ardhur me një tjetër projekt të ri muzikor. Arian Agushi(emri i plotë) ka bashkuar edhe një herë...

Australiania tronditet pasi qëndroi 20 minuta në guaskën e tualetit dhe nuk kishte vërejtur merimangën e fshehur

Një modele australiane ka ndarë ‘tmerrin’ e saj kur gjeti një merimangë të madhe gjuetare të fshehur nën ndenjësen e saj të tualetit, pasi...

E diela me diell

Lajmet e Fundit