8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

“Izraeli humbet shumë nga një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”

Në takimin e tij me Vladimir Putin në Soçi tetorin e 2021-shit, Naftali Bennett propozoi mbajtjen e një samiti midis presidentit rus dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelenskyy.

Sipas një raporti, kryeministri izraelit e kishte parashtruar këtë me dijeninë e Zelenskyy-t, por Putini e refuzoi atë. Disa muaj më parë, paraardhësi i Bennett, Benjamin Netanyahu, i bëri po ashtu një ofertë të ngjashme Putinit, të cilën gjithashtu e refuzoi.

Anshel Pfeffer, gazetar dhe analist i medias prestigjioze “Haaretz”, në analizën e tij me titull “Izraeli ka shumë për të humbur nga një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”, shkruan se një samit Rusi-Ukrainë në Jerusalem ka kuptim në një sërë nivelesh.

Izraeli, argumenton fillimisht Pfeffer, është një nga vendet e pakta që ka lidhje të ngushta diplomatike me Kievin dhe Moskën.

Po ashtu është dhe një shesh lojërash i përshtatshëm për klasat e oligarkëve të të dy vendeve dhe, në kohë tensioni, gjithashtu një strehë dhe një vend-takim.

Gjatë shpërthimit të mëparshëm mes dy palëve në vitin 2014, sallat e pritjes së hoteleve luksoze në Tel Aviv po mbusheshin me ajkën e elitave të biznesit rus dhe ukrainas, duke u strehuar derisa të qetësohej situata.

Izraeli është gjithashtu një nga vendet e pakta në botë ku, për shkak të marrëveshjeve diskrete, ata, që kanë frikë për jetën e tyre nga dora e gjatë e agjencive të inteligjencës ruse, janë të garantuar se nuk do të dëmtohen.

Rivalët e hidhur të njëri-tjetrit, si oligarku i preferuar i Putin-it, Roman Abramovich, dhe miliarderi nacionalist ukrainas, Ihor Kolomoyskyy, zotërojnë vila luksoze në Izrael.

Analisti shkruan se, përveç kësaj, Putin dhe Zelenskyy do të ndiheshin si në shtëpinë e tyre në Izrael.

Kjo, falë qindra mijëra bashkëkombësve të tyre rusë dhe ukrainas që kanë emigruar në Izrael përgjatë tridekadave të fundit.

Ka dhe një arsye tjetër pse udhëheqësit e Izraelit do të ishin të etur të bënin gjithçka që munden për të ulur tensionet që mund të çonin në një luftë Rusi-Ukrainë. Thjesht, Izraeli ka shumë për të humbur nëse kjo ndodh.

Ndërsa aleati kryesor strategjik i Izraelit për 50 vitet e fundit kanë qenë Shtetet e Bashkuara – dhe kjo do të mbetet kështu për të ardhmen e parashikueshme – që kur Putini erdhi në pushtet dhe nisi politikën e jashtme agresive të Rusisë post-sovjetike, Izraeli e ka gjetur veten duke ecur mbi gjemba nga interesat e Kremlinit.

Sidomos vitet e fundit, nën udhëheqjen e presidentëve Barack Obama, Donald Trump dhe tani Joe Biden, SHBA-ja ka reduktuar gjurmën e saj në Lindjen e Mesme, duke krijuar një vakum, i cili pritet të mbushet nga Rusia.

Izraeli është në një pozicion mjaft unik për sa u përket aleancave ushtarake. Nuk është anëtare e NATO-s dhe nuk ka aspiruar të futet.

Por, vitet e fundit ka pasur lidhje gjithnjë e më të ngushta ushtarake me shumicën e anëtarëve të aleancës perëndimore. Kjo, duke përfshirë stërvitjet e shpeshta të përbashkëta në Izrael apo në vende të tjera.

Ndërsa pala “armike” në këto stërvitje nuk është konkretisht kurrë Rusia, apo ndonjë vend tjetër, ushtritë e kombinuara përdorin doktrinat dhe protokollet e NATO-s, ndërsa armiku imagjinar ka sisteme armësh të prodhuara nga Rusia.

Nga ana tjetër, për gjashtë vjet e gjysmë – që nga vendosja ruse në Siri – Izraeli ka koordinuar nga afër operacionet e tij ajrore me Rusinë kundër objektivave iraniane.

Ndërsa Izraeli nuk i informon drejtpërdrejt rusët për objektivat e tij, si mekanizmi i dekonfliktit midis dy ushtrive, ashtu edhe marrëveshjet e qeta midis Kremlinit dhe Jerusalemit i kanë mundësuar Izraelit të vazhdojë të operojë mbi Sirinë pa u përplasur me forcat ruse.

Marrëdhënia me NATO-n është një aset strategjik për Izraelin, por koordinimi me Rusinë për Sirinë është një domosdoshmëri strategjike.

Një tjetër pikë strategjike, sipas Pfeffer, është shpresa e Izraelit për të shitur gaz natyror në vendet evropiane.

Planet për të krijuar një tubacion mesdhetar lindor nga Izraeli në Greqi dhe, më pas, në pjesën tjetër të kontinentit, janë aktualisht në pritje.

Megjithatë, shton analisti, nëse lufta shpërthen dhe një ndërprerje e mundshme e dërgesave të gazit rus në Evropën Perëndimore në thellësi të dimrit bëhet realitet, do të ketë një kërkesë për gaz izraelit për të zbutur mungesat.

Izraeli sigurisht që do të ishte i lumtur ta shiste atë, por gjithashtu do të ishte i shqetësuar që kjo të mos shihej si një veprim anti-rus.

Dhe, më pas, ekziston shqetësimi i vazhdueshëm i Izraelit për komunitetet hebre, të cilët do të jenë në rrezik kur të shpërthejnë armiqësitë.

Aktualisht nuk ka asnjë shenjë të rritjes së kërkesave të hebrenjve nga Ukraina, por kjo mund të ndryshojë shumë shpejt. Putin ka qenë gjithmonë pranë figurave hebraike dhe ka bërë një shfaqje të madhe për të goditur antisemitizmin.

Vetë Zelenskyy është hebre dhe qeveria ukrainase gjithashtu ka qenë shumë e interesuar për të treguar mbrojtjen e komuniteteve hebreje.

Por realiteti mbetet: të dy vendet janë të mbrujtura nga tradita të thella të judeofobisë që, tradicionalisht, manifestohen në kohë lufte dhe kaosi.

Gazetari thekson se administratave të njëpasnjëshme të SHBA-ve nuk u ka kaluar pa vënë re aktin balancues të Izraelit kur bëhet fjalë për Rusinë dhe janë përpjekur ta zbusin atë, por me pa sukses.

Izraeli ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve të sponsorizuara nga SHBA-ja për veprimet ruse në të kaluarën. Izraeli gjithashtu, nën presionin rus, ka përfunduar marrëveshjet e sigurisë dhe marrëveshjet e armëve – fillimisht me Gjeorgjinë në vitin 2008, në prag të pushtimit rus atje, dhe më pas me Ukrainën në vitet e fundit.

Natyrisht, Izraeli shpreson të ruajë statusin e tij si aleati më i afërt dhe më i besueshëm i Amerikës, në Lindjen e Mesme. Por, kur bëhet fjalë për Putinin dhe për çdo luftë, apo pushtim që ai mund të planifikojë, Izraeli dëshiron dëshpërimisht të qëndrojë mënjanë.

Marrë nga “Haaretz”, përshtatur për Albanian Post!

/Albanianpost.com

Më Shumë

Përjetime të trishta të një maturanti-ushtar

Shkruan: Msc. Arton Ahmetaj 13 maji i 1999-s në Korishë As sot nuk mund ta kujtoj saktë nëse atë natë, të largët për nga koha, por...

Thyhet dera e banesës, gjendet i vdekur burri në Prizren

Policia është njoftuar nga qytetarët për një erë që kundërmonte në një objekt banesor në Prizren. Kur në vendin e ngjarjes kanë dale njësitet...

Partitë opozitare kundër Projektligjit për pagën minimale: Po diskriminohen veteranët e luftës

Në seancën e Kuvendit të Kosovës po diskutohet për ngritjen e pagës minimale në vend, mirëpo për këtë projektligj nuk janë duke u pajtuar...

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

“Ma ke shkatërru jetën, kam me t’vra”, pacienti kërcënon mjekun në Rahovec

Kërcënimet ndaj personave zyrtarë dhe profesionistëve shëndetësorë, janë një fenomen në rritje në vendin tonë. Vetëm në muajt e fundit janë raportuar raste të ndryshme...

Kosovari bëhet hero duke shpëtuar serben që banesën ia mori zjarri

Një kosovar ka shpëtuar një grua serbe nga zjarri më 24 prill në Gjenevë të Zvicrës. Pasi banesën e serbes Ivana e mori zjarri, detyrën...

Aksident në rrugën Zhur -Prizren

Para pak minutash ka ndodhur një aksident trafiku në rrugën Zhur – Prizren, raporton TV Prizreni. Sipas dëshmitarëve të rastit një person është lënduar ndërsa...

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj për vitin shkollor 2022- 2023, për klasat 6 dhe 10. Për nxënësit e interesuar ofrojmë...

Youssoufa Moukoko kërkohet nga Real Madrid

Një nga talentet më premtues të Borussia Dortmund-it, Youssoufa Moukoko, po kërkon të largohet nga klubi verdhezi. Sipas raportimeve të gjermanes “Bild”, Real Madrid-i po...

I “shpërfillur” nga ushtria ruse, pse ukrainasit po përdorin ende mitralozin 100 vjeçar

The Economist Forcat ukrainase po luftojnë kundër pushtuesve rusë duke përdorur disa lloj mitralozësh që kanë hyrë në shërbim në kohën kur Ukraina ishte pjesë...

Si të dalësh i fituar në çdo debat, sipas metodës së Gandit

Jeta e Mahatma Gandit është plot me histori dhe anekdota rreth konfrontimeve që përfundojnë duke çliruar doza të mëdha mençurie. Në fakt, ky njeri mori...

Katër futbollistë pritet të largohen nga Ballkani

Skuadra e Ballkanit ka arritur sukses historik duke e fituar titull e kampionit në Superligën e Kosovës. Mirëpo nga kjo skuadër në afatin kalimtar të...

Shtëpia e familjes Bardhi në Prizren po i nënshtrohet restaurimit

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren njofton se kanë filluar punimet për restaurimin e shtëpisë së familjes Bardhi, e cila gjendet në zonën...

Talenti i Arsenal-it dhe ai i Chelsea-t “braktisin” Anglinë, zgjedhin të përfaqësojnë Ganën

Kombëtarja e Anglisë do të humbasë dy yje të të ardhmes. Talenti i Arsenal-it, Eddie Nketiah, si dhe ai i Chelsea-t, Callum Hudson-Odoi, duket...

Parashikimi i motit për sot

Sot mbi vendin tonë parashihen vranësira të dendura të cilat vende–vende mund të sjellin riga shiu, sipas Institutit Hidrometerologjik. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

Lajmet e Fundit