17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Ja emrat e partive garuese të zgjedhjeve parlamentare

Lista e partive politikeKomisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka bërë publike emrat e partive dhe iniciativave që do të marrinë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 8 qershorit.

Në një njoftim të KQZ-së thuhet se, afati i aplikimit për certifikim të subjekteve politike për pjesëmarrje në Zgjedhjet e Parakohshme Parlamentare më 8 qershor, është përmbyllur në kohën e paraparë.

“Deri në orën 24:00 të ditës së premte (16 maj) në Zyrën për Regjistrim të Partive Politike dhe Certifikim kanë aplikuar 31 subjekte politike (19 Parti Politike; 7 Iniciativa Qytetare; 1 Kandidat i Pavarur dhe 4 Koalicione)”.

Ja emrat:
1.CENTAR DEMOKRATSKE UNIJE HAMZA BALJE PARTI POLITIKE
2. NOVA DEMOKRATSKA STRANKA EMILJA REDZEPI PARTI POLITIKE
3. ALEANCA KOSOVA E RE BEHGJET PACOLLI PARTI POLITIKE
4. KOALICIJA ZA GORA ADEM HODZA KOALICION
5. PARTIA ROME E BASHKUAR E KOSOVËS ZYLFI MERXHA PARTI POLITIKE
6. PARTIA DEMOKRATIKE E ASHKANLIVE TE KOSOVËS DANUSH ADEMI PARTI POLITIKE
7. KOSOVAKI NEVI ROMANI PARTIA JOLLXHI SHALA PARTI POLITIKE
8. INICIATIVA E RE DEMOKRATIKE E KOSOVËS XHEVDET NEZIRAJ PARTI POLITIKE
9. PARTIA E ASHKALINJEVE PËR INTEGRIM ETEM ARIFI PARTI POLITIKE
10. HASAN GASHI HASAN GASHI KANDIDAT I PAVARUR
11. LËVIZJA GRUPIMI TRADICIONAL SHQIPTAR SALIH SALIHU INICIATIVË QYTETARE
12. STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE NUMAN BALI? PARTI POLITIKE
13. BOŠNJA?KA JEDINSVENA LISTA ALMA DESTANOVI? INICIATIVË QYTETARE
14. KOSOVA TÜRK ADALET PART?S? ARIF BÜTÜC PARTI POLITIKE
15. G.I. POKRET ZA GORA AVNIJA BAHTIJARI INICIATIVË QYTETARE
16. PARTIA LIBERALE EGJIPTIANE ISUF BERISHA PARTI POLITIKE
17. POKRET ZA DEMOKRATSKI PROSPERITET DRAGIŠA MIRI? KOALICION
18. LËVIZJA SOCIALE E KOSOVËS KRESHNIK HUSAJ INICIATIVË QYTETARE
19. SRPSKA LISTA ALEKSANDAR JABLANOVI? INICIATIVË QYTETARE
20. SAMOSTALNA LIBERALNA STRANKA SLOBODAN PETROVI? PARTI POLITIKE
21. PROGRESNIVA DEMOKRATSKA STRANKA NENAD RAŠI? PARTI POLITIKE
22. KOSOVA DEMOKRAT?K TÜRK PART?S? MAHIR YAGCILAR PARTI POLITIKE
23. KOALICIJA VAKAT DZEZAIR MURATI KOALICION
24. BOŠNJA?KA STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE KOSOVA HILMO KANDI? PARTI POLITIKE
25. LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS ISA MUSTAFA PARTI POLITIKE
26. SOCIJALDEMOKRATIJA SAŠA ?OKI? PARTI POLITIKE
27. NISMA PËR KOSOVËN FATMIR LIMAJ INICIATIVË QYTETARE
28. LËVIZJA VETËVENDOSJE ALBIN KURTI INICIATIVË QYTETARE
29. ALEANCA PËR ARDHMËRINË E KOSOVËS RAMUSH HARADINAJ PARTI POLITIKE
30. PARTIA FORTË VISAR ARIFAJ PARTI POLITIKE
31. “PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVËS – PDK
PARTA E DREJTËSISË – PD
LËVIZJA PËR BASHKIM – LB
PARTIA KONSERVATORE E KOSOVËS -PK
PARTA SHQIPTARE DEMOKRISTIANE E KOSOVËS-PSHDK” HASHIM THACI KOALICION

Më Shumë

Shkodra kryeqytet, kërkesa e 26 deputetëve në parlamentin e 100 viteve më parë

26 deputetë të kryesuar nga Luigj Gurakuqi, kreu i opozitës dhe peshkopi Fan Noli, nuk e donin Tiranën por Shkodrën si kryeqytetin e tyre. Ky...

Kurti: Amerika është mikja dhe partnerja jonë historike

Kryeministri Albin Kurti sot është takuar me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci Publike, Elizabeth Allen. Pas takimit, përmes një shkrimi, Kurti...

Lajmet e Fundit