8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Jahjaga kërkon mbledhje urgjente të Komisionit për falje

Atifete jahjagaPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka pranuar me shqetësim njoftimet e sotme në mediat e Kosovës se njëri nga të burgosurit e falur dyshohet të jetë recidivist. Jahjaga, bazuar në informacionet e publikuara në media, ka kërkuar mbledhjen urgjente të komisionit profesional për falje, për të vërtetuar dyshimet e ngritura në media.
Zyra e presidentes së Republikës së Kosovës njofton opinionin se Sedat Berisha është falur me dekret të presidentes së Republikës së Kosovës më 17 shkurt 2014, pas konstatimit të komisionit profesional për falje, bazuar në dokumentet dhe informatat e prezantuara nga Shërbimi Korrektues i Kosovës se i burgosuri i plotëson kriteret e parapara me ligj dhe rregulloren e Presidentes për falje,shkruan telegrafi.

Presidentja Jahjaga shqetësimin e saj ia ka shprehur edhe ministrit të drejtësisë, Hajredin Kuçi, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin ndërinstitucional, me qëllim të zbardhjes sa më të shpejtë të këtij rasti.

Jahjaga falënderon mediat e Kosovës për vigjilencë, duke vlerësuar rolin e tyre të Rëndësishëm në shoqëri si kujdestar të mirëfilltë të institucioneve të vendit

Më Shumë

Çmimi i derivateve për 24 orët e fundit

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë publikoi dje çmimet tavan për derivatet e naftës. Çmimet maksimale janë si në vijim: 1.60 euro për Litër, për produktin...

Plas sherri mes disa personave për borxh në Prizren, tre të arrestuar

Një mosmarrëveshje lidhur me një borxh është bërë mollë sherri mes disa personave në qytetin e Prizrenit, të cilët u përleshën fizikisht mes vete. Për...

Lajmet e Fundit