13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Jahjaga në “Dokufest”: Kënaqësi të jesh në Prizrenin e bukur

Jahjaga-ArtaDobroshi-dokufestPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë në hapjen zyrtare të festivalit të XII ndërkombëtarë të filmit dokumentar “Dokufest” në Prizren.

Me këtë rast presidentja Jahjaga tha se është kënaqësi e veçantë pjesëmarrja në një ngjarje po kështu të veçantë të kulturës, siç është festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar “Dokufest”, raporton Koha.

“Është një kënaqësi e veçantë që të jemi këtu në qytetin e bukur të Prizrenit, në një ngjarje të veçantë siç është “Dokufest”, që mbledh një numër shumë të madh të artdashësve, njerëz të fushës së artit dhe të kulturës nga shumë vende të tjera të botës dhe që vendos jo vetëm Prizrenin, por edhe Kosovën rreth qendrave të tjera të artit dhe të kulturës. I dëshiroj sukses të madh të gjithë organizatorëve, qytetarëve të Prizrenit dhe gjithë qytetarëve të Kosovës që këtë javë ta kalojnë sa më mirë që është e mundur dhe të gjithë këtyre artdashësve t’ju ofrojmë gjithë atë që kemi ne si kulturë dhe si pjesë të artit të vendit tonë”, tha Jahjaga.

Në rigjykim, ish-inspektori deklarohet i pafajshëm për mosrrënimin e ndërtimeve pa leje në Prizren

Ish- inspektori i ndërtimit në Prizren, Nexhmedin Musliu nuk e ka pranuar fajësinë për akuzën se ka kryer dy vepra penale të korrupsionit. Ai...

79 vjet nga vdekja e Petro Poga, një nga figurat e rëndësishme të Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Përkujtojmë sot më 27 shtator 1944 ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare...

Lajmet e Fundit