17.8 C
Prizren
E hënë, 27 Maj, 2024

Jakup Krasniqi do të paditet

JakupKrasniqi-kuvendBehgjet Pacolli dhe Jakup Krasniqi. I pari ish-president, e i dyti pretendues i zjarrtë që të ulet në karrigen e të parit të vendit, kanë nisur një betejë fjalësh në rrjete sociale. Polemika ka të bëjë pikërisht me postin e presidentit që ka dalë të jetë “mollë sherri” mes këtyre dyve.

Më 22 shkurt të vitit 2011 Behgjet Pacolli mori 62 vota, katër kundër dhe një ishte e pavlefshme, duke u zgjedhur president i vendit. Kreu i Kuvendit nuk ishte pajtuar as atëherë me qëndrimin e partisë së tij të atëhershme PDK-së dhe edhe gjatë seancës kishte bërë deklarata kundërshtuese si “pauza ishte e suksesshme”, shkruan Tribuna.

Disa javë më pas, Kushtetuesja konstatoi se në procesin e votimit për zgjidhjen e presidentit të Kosovës medoemos duhet të jenë të pranishëm në sallë 2/3 e deputetëve e që në rastin e zgjedhjes së Pacollit president nuk ka pasur kuorum të mjaftueshëm. Pra u lejua të shkelet Kushtetuta e vendit nga kreu i Kuvendit i cili lejoi që votimi të bëhet pa qenë 2/3 e deputetëve në sallë. /Tribuna/

Më Shumë

Sot moti me diell, vranësira e rrebeshe lokale shiu

Sot në Kosovë moti pritet të jetë me intervale kohore me diell dhe vranësira lokale. Gjatë ditës ose pasdite parashihen zhvillime të vranësirave të cilat...

Policia shqipton mbi 2 mijë 4 qind gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit