-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Jashari: Nisim grevën në fund të marsit nëse nuk hartohet ligji i ri për paga

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari, ka paralajmëruar grevë në fund të marsit ose në fillim të prillit nëse kërkesa e tyre drejtuar qeverisë nuk realizohen. Madje ai thotë se këto paralajmërime ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci mos t’i merr si kërcënime e shantazhe.

Në një prononcim për Insajderin, Jashari shtoi se ai i ka dhënë ultimatum Qeverisë deri në fund të muajit mars që të hartojnë ligjin e ri për paga.

Ai tha se nëse nuk ka rezultate deri atëherë do të pasojë greva.

“Ne javën e kaluar u takuam me ministrin Sveçla, ku mori pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, e kemi konsideruar se më në fund u thye akulli i barrierave që krijonte Qeveria në mungesë të dialogut me sindikatat dhe arritja tjetër që konsideruam se ministri Sveçla premtoi që në fund të shkurtit komisioni i formuar nga ekspertët do ta hartoj versionin e parë të ligjit të pagave, komplet i ri

Sipas Jasharit, ministri Sveçla u ka premtuar se do të ua dërgoj versionin final të ligjit për paga para se ta dërgoj për votim në qeveri.

“Jemi marr vesh që në mars të ketë debate dhe ministri Sveçla na ka thënë fjalën se versionin final nuk do ta dorëzojnë në qeveri për votim pa u marrë vesh me sindikatat. Nëse nuk realizohet ky premtim, në prill mund të priten edhe vendime për grevë nëse nuk do të realizone premtime e dhëna nga qeveria”.

Jashari ka dhe një mesazh për ministren Arbërie Nagavci.

“Nuk është mirë që zonja Nagavci sa herë pyet nga mediat për grevat e konsideron si shantazh e kërcënim. Nuk bëjmë shantazh as kërcënime por ne po i paralajmërojmë më kohë duke pas qëllimin e vetëm që qeveria ta mbaj fjalën e vet”, thotë Jashari

Më Shumë

Mbi 1 mijë e 700 gjoba trafiku në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shqiptuar 1 mijë e 712 gjoba trafiku. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuuar edhe 433 gjoba për...

Fejohen Megan Fox dhe Machine Gun Kelly

Një dolli është për aktoren Megan Fox dhe rep artistin, Machine Gun Kelly – pasi që çifti ka bërë të ditur se janë fejuar. Fox...

Rezoluta për ndalimin e referendumit serb, Kurti: Kosova është shtet sovran dhe i pavarur, ashtu duhet të trajtohet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka falënderuar deputetët për miratimin e rezolutës së përbashkët kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës. Kurti...

Erdogani viziton nesër Shqipërinë, kjo është agjenda e takimeve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të zhvillojë të hënën, 17 janar një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e...

Komandanti i Nënstacionit të Policisë në Zhur kundërshton aktakuzën për korrupsion

Komandanti i Nënstacionit Policor në Zhur, Ziber Susuri, ka kundërshtuar aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Themeloren në Prizren, me të cilën ai ngarkohet me...

Juventus, Allegri: Kampionati është rrugë e gjatë, Paulo lojtar i madh

Trajneri i Juventus-it, Massimiliano Allegri, ka folur në konferencën për shtyp para ndeshjes së të shtunës përballë Udinese-s. Livornezi ka prekur disa nga çështjet e...

Anwar harron Duan, shfaqet me një vajzë misterioze

Vetëm disa javë ndarjes nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ish-i dashur i saj, Anwar Hadid, teksa mbërriti në “The Nice Guy”...

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë nesër në Prizren

KEDS ka njoftuar për punime të domosodshme për siguri të sistemit, teksa ka njoftuar për ndërprerje deri në 7 orë.   Prizren 1. NS 35/10 kV Pirana do...

554 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

Totaj emëron Islam Ukajn dhe Sulltan Badallin drejtorë të Ekzekutivit

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj ka emëruar drejtorin e Inspektorateve dhe atë të Ekonomisë dhe Financave Drejtorët e emëruar janë: Drejtoria e Inspektorateve – Islam Ukaj Drejtoria...

771 raste të reja me Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orë e fundit 771 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me Covid. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është shënuar...

EFL Cup/ Tottenham-i Conte-s për revansh ndaj Chelsea-t

EFL Cup do të luajë këtë të mërkurë sfidën e kthimit mes Tottenham-it dhe Chelsea-t. Ndeshja luhet për gjysmëfinalet e këtij kompeticioni. Në takimin e...

Lulzim Basha sot shkon në Prokurori

Një ditë pasi ish-kryeministri Sali Berisha dhe deputeti Flamur Noka dëshmuan në Prokurorinë e Tiranës për protestën e 8 janarit në selinë e Partisë...

Barcelona kërkon Firminon

Barcelona është duke u interesuar për transferimin e sulmuesit të Liverpoolit, Roberto Firmino, shkruan “El Nacional”. Liverpooli është i gatshëm ta shesë Firminon për afro...

47 vjet nga vdekja e shkrimtarit dhe intelektualit, Ernest Koliqi

Përkujtohet sot ndarja nga jeta e shkrimtarit Ernest Koliqi. Muzeu Historik Kombëtar solli në vëmendjen këtë figurë të rëndësishme të letrave shqipe. Më 15 janar...

Fillon rigjykimi në rastin për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka filluar rigjykimi në rastin ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili...

Lajmet e Fundit