14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Jo koalicion PDK-LDK

RamushTahiri5-30Politologu Ramush Tahiri, në një intervistë për Epoken e re, ka thënë se zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare do të duheshin të mbaheshin në muajin maj për të pasur kohë ligjërisht të përmbyllen të gjitha proceset e kontestimit ose të lihen për në vjeshtë. Ai ka thënë se Kosova po hyn në zgjedhje parlamentare pa e përfunduar reformën zgjedhore.
Sipas tij, sistemi zgjedhor, një qytetar pse vota dhe Kosova një zonë zgjedhore krijojnë parakushte për manipulime.

Tahiri e ka vlerësuar jodemokratike që lideri i partisë t’i marrë votat e partisë.

Ai i ka porositur partitë politike në këto zgjedhje t’i frekuentojnë listat zgjedhore në mënyrëq që të bëjnë nderrimin e brezave, por edhe prurje të ideve të reja. Tahiri ka thënë se do të dëshironte që koalicioni i ardshëm qeverisës të mos jet koalicion i numrave, po koalicion parimor programor, i cili do të ishte vendimtar për proceset e shtetndërtimit të sovranitetit dhe të subjektivitetit ndërkobmëtar./Epoka e re/

Më Shumë

Haradinaj: Ndale grevën ose jep dorëheqje Albin Kurti, boll ma!

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti të bëjë zgjidhje për grevën në arsim, ose të jap dorëheqje. Haradinaj...

Vdekja e dyshimtë në Prizren: Ky është personi që u gjet i vdekur në shtëpinë e tij

Nexhmedin Domazeti është personi që u gjet i vdekur dje në Prizren. Ai u gjet pa shenja jete nga një familjar, në shtëpinë e tij....

Lajmet e Fundit