8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Kandidatët pasues të Merkelit nuk arrijnë të tërheqin votuesit

Një pjesë e madhe e elektoratit gjerman duket se është ende e pavendosur përpara zgjedhjeve që do të përcaktojnë se kush do të pasojë Angela Merkelin si kancelare pas 16 vitesh në pushtet.

Sondazhet e fundit tregojnë se mbështetja për partitë politike është rrafshuar, dhe asnjë nuk parashikohet të marrë më shumë se një të katërtën e votave, transmeton Klankosova.tv.

Blloku i Bashkimit të qendrës së djathtë të Merkelit dhe Socialdemokratët e qendrës së majtë janë afër në sondazhe, të ndjekur nga afër nga të Gjelbrit ambientalistë, të cilët po bëjnë ofertën e tyre të parë për vendin e parë.

Merkel njoftoi në 2018 se nuk do të kërkonte një mandat të pestë katërvjeçar.

Njoftimi nga udhëheqësi i vjetër në Gjermani ndezi një seri konkursesh të çrregullta të lidershipit që përfunduan me partinë e saj që propozoi Armin Laschet, guvernatorin e Nordrhein-Ëestfalen, si kandidatin e saj kryesor.

Por ylli i Laschet u zhyt muajin e kaluar kur shteti i tij u godit nga përmbytjet vdekjeprurëse dhe 60-vjeçari bëri një seri hapash të gabuar.

Ato përfshinin të qeshurit në sfond gjatë një fjalimi të zymtë të presidentit të Gjermanisë dhe rrëzimin mbi urgjencën e trajtimit të ndryshimeve klimatike, të cilat ekspertët thonë se i ka bërë më të mundshme katastrofa të tilla.

Të Gjelbrit panë që vlerësimet e tyre të rriteshin në prill pasi nominuan 40 vjeçaren Annalena Baerbock si kandidaten e tyre për kancelari me një shfaqje të qetë që ishte në kontrast me grindjet e rivalëve të tyre.

Nuk zgjati shumë.

Mungesa e përvojës ekzekutive të Baerbock dhe një përplasje mbi plagjiaturën në një libër që ajo shkroi pa mbështetjen e partisë së saj përsëri në rënie.

Mbështetësi i vjetër i CDU, Lothar Wirths, një pensionist 69 vjeçar dhe ish oficer policie nga Këlni, thotë se ai nuk do të votojë për bllokun e Bashkimit për sjelljen e Laschet.

Dhe ai shton se nuk do ta konsiderojë votimin për Bearbock si “gënjeshtra dhe mashtrimi nuk është stili im”.

Sondazhet e fundit nga transmetuesit publik ARD dhe ZDF tregojnë se pak votues duan ose Laschet ose Baerbock si kancelare, duke rritur vlerësimet e mëparshme të ulëta të Olaf Scholz – ministrit të financave dhe zëvendëskancelarit të Gjermanisë – dhe Partisë së tij Socialdemokratike, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Nuk kursehet, Ingrit Gjoni shpenzon mijëra euro për çantën luksoze (FOTO LAJM)

Këngëtarja e njohur, Ingrit Gjoni, gjithmonë është shfaqur para fansave të saj e kuruar në çdo detaj. Ajo i kushton shumë rëndësi pamjes së...

Rrahje dhe gjuajtje me armë në Prizren

Dje rreth orës 18:37 ka ndodhur një rrahje në rrugën “Haxhi Zeka”, në Prizren. Rastin e ka konfirmuar për Sinjalin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës...

Ngjarja reale që frymëzoi Dostojevskin të shkruante romanin “Krim dhe ndëshkim”

Jezusi takohet me Dostojevskin. Ai i hedh atij një vështrim, dhe për një çast depërton thellë në tunelet e errëta të atyre syve të...

Moti i keq shënon viktimën e parë në Itali, 67-vjeçari humb jetën mes rrymës së ujit, zhduket bashkëshortja e tij

Ekipet e shpëtimit rifilluan kërkimet e tyre të hënën për një çift që rezulton i zhdukur prej motit ekstrem që goditi Italinë jugore gjatë...

Në 24 orët e fundit janë shqiptuar mbi 1100 tiketa trafiku

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1122 tiketa trafiku. Sipas Raportit të Policisë gjatë kësaj periudhe janë shkaktuar 21 aksidente me...

Vjedhje në Lukinjë të Hasit

Një shtëpi është plaçkitur në fshatin Lukinjë të Hasit. Persona të panjohur aty kanë vjedhur stoli ari dhe para, njofton Policia e Kosovës. “Viktima mashkull kosovar...

FSK shpall konkursin për pranimin e 840 ushtarëve të rinj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka bërë se është shpallur konkursi për pranimin e 840 ushtarëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Mehaj...

Henry flet për Messin: Ai nuk po gjen hapësirë tek PSG

Ish-sulmuesi i kombëtares franceze, Tierry Henry ka dhënë sot një intervistë ku është pyetur mbi situatën që po kalon Mesi tek PSG. “Mesi nuk po...

SBASHK: Ngritja e çmimeve po shton pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Anëtarësia e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka reaguar ndaj ngritjes së çmimeve duke kërkuar nga qeveria që të...

Sulm seksual ndaj një gruaje, trajneri serb dënohet me tre vjet burgim

“Sulm seksual” është akuza që mban mbi supe trajneri serb Milutin Sredojevic, i cili udhëheq kombëtaren e Ugandës. Ai është dënuar me tre vjet burgim. Vendimi...

Dy persona theren me thikë në Prizren

Dy persona janë therur me thikë në Prizren.Në rastin e parë viktima ka pranuar tretman mjekësor, pasi që dyshohet se është therur me thikë...

Aktakuzë ndaj një personi për falsifikim të parave në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër një personi për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

Rahoveci në balotazh, Latifi i AAK-së dhe Korenica i LVV-së në garë për të parin e komunës

Komuna e Rahovecit po ashtu do të ketë edhe një raund tjetër në zgjedhjet lokale 2021. Në raundin e dytë, në këtë komunë do të...

Prizreni prin me numrin e të vaksinuarve brenda një dite

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë administruar 5 mijë e 287 doza të vaksinës kundër Covid-19. MSh-ja ka njoftuar...

Boksierët kosovarë sërish nuk lejohen të hyjnë në Serbi

Boksierët kosovarë sërish nuk janë lejuar të hyjnë në Serbi për të marrë pjesë në Botërorin në Beograd. Kështu ka njoftuar nëpëmjet një shkrimi në...

AAK e mposhtë LVV’në në Rahovec edhe me votat e diasporës

  Sot në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar votat që kanë ardhur nga diaspora për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, raporton Gazeta Express. Kandidati...

Lajmet e Fundit