13.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

KEDS-i ia terron ngjarjes më të madhe kulturore në vend “DokuFest”

terrNëse nuk ju pëlqen fotografia kryesore e këtij teksti atëherë faji nuk është i joni, e as i atyre pak personave që mundohen të krijojn art në Kosovë, por i KEDS-it.

Nata e fundit e festivalit më të madh të filmit në vend e ndoshta edhe në rajon, “DokuFest” e cila njëkohësisht është edhe ngjarja më e madhe kulturore në vend është detyruar që natën e fundit të tij ta përfundoj nën zhurmat e gjeneratorëve, dhe dritat e qirinjëve.

Kjo pasi që kompanisë turke e cila tashmë menaxhon me energjinë në Kosovë, KEDS, nuk i ka interesuar fare kjo punë, dhe ka lënë pjesën më të madhe të Prizrenit pa rrymë.

Në këtë natë e cila ishte e fundit për këtë edicion, kishte edhe shumë mysafirë të huaj e vendor e besa edhe shumë adhurues të artit të cilët ishin mbledhur për të shijuar orët e fundit të festivalit.

Mirëpo shumë prej tyre është dashur që ta lënë para kohe festivalin pasi që zhurma e gjeneratorëve nuk durohej dhe filmat nuk mund të kuptoheshin.

Në këtë “komedi” energjetike, pyetemi vallë a do ta ndalte KEDS rrymën në Prizren sikur andej të defilonin “yjet” e serialeve turke, të cilët vetëm me kulturën nuk kanë të bëjnë?

Përgjigjen besoj e dini edhe ju vet./Zeri/

Ndizen qirinj në Prizren për policin e rënë në krye të detyrës

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me zyrtarë komunalë e qytetarë, në Stacionin Policor Alfa në Prizren, shprehën sonte solidaritetin me familjen dhe...

“Sigal Prishtina” fiton kundër “Proto Cable Prizreni”, pas vazhdimeve

Xhiroja e parë ka sjell ndeshjen e parë në vazhdime. Kjo ndodhi në sfidën mes Sigal Prishtinës dhe Proton Cable Prizrenit, që u zhvillua...

Lajmet e Fundit