3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Keqpërdorimet me subvencione, fermeri nga Prizreni në prag të falimentimit – nuk mori paratë e grantit që nga viti 2017

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës së fundmi ka realizuar disa aksione policore në pesë komuna, ku ka rezultuar me arrestimin e 19 personave nën dyshimet për keqpërdorime të subvencioneve bujqësore, si dhe ka sekuestruar afro gjysmë milionë euro, vetura, telefona, armë dhe disa kompjuterë.

Aksioni policor “Subvencioni 2021”, ka shpërfaqur keqpërdorime të shumta që janë bërë me subvencione bujqësore tash e disa vjet në Kosovë. E, pas aksioneve, në publik ka pasur edhe reagime të shumta të qytetarëve, të cilët kanë bërë publike eksperiencat e tyre të hidhura lidhur me këto subvencione.

Së fundmi, në redaksinë e Telegrafit ka ardhur edhe një ankesë nga fermeri Liridon Ahmetaj nga Korisha e Prizrenit.

Ahmetaj ka treguar se në vitin 2017 kishte aplikuar për një grant në Ministrinë e Bujqësisë dhe Agjencinë për Zhvillimin e Bujqësisë për renovimin dhe zgjerimin e stallës së dhive, ai kishte fituar këtë grant në vlerë prej 77 mijë euro.

Pas kësaj, Ahmetaj kishte filluar ndërtimin e sallës dhe kishte finalizuar atë, por që mjetet nuk iu ishin rimburësuar nga Ministria e Bujqësisë dhe Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë. Pasi nuk mori paratë, ai kishte paditur Agjencinë për Zhvillimin e Bujqësisë në Gjykatën Themelore por që kërkesa e tij ishte refuzuar.

Ai rrëfen se në nëntor të vitit 2020 Gjykata Themelore në Prishtinë kishte kthyer në rishqyrtim lëndën e tij, duke vendosur më pas në favor të tij, por që nga ajo kohë ai ende nuk ka marrë mjetet e tij.

“Më 2017 kam aplikuar për një grant në Ministrinë e Bujqësisë, për renovimin dhe zgjerimin e stallës për dhi, kam dërguar të gjitha dokumentet e nevojshme me to edhe planin ideor më është miratuar në vlerë 77,044.00 euro (70%- 53,930.80€) dhe kam marr lejen komunale, kam filluar ndërtimet dhe i kam mbaruar plani ideor është realizuar 100%. Kam bërë kërkesën për pagesë dhe pas një kohe ka ardhur komisioni vlerësues prej dy anëtarëve Avdi Llolluni, Nesrete Haxhiavdyli dhe kanë plotësuar raportin disa faqesh dhe në fund e kanë shkruar që janë plotësuar standardet minimale kombëtare pastaj çuditërisht nga AZHB e kanë dërguar edhe një komision tjetër apo ri-kontroll i përberë nga dy anëtarë Shpejtim Arifaj, Mexhit Halimi, edhe këta e kanë shkruar dhe cekur në fund të raportit që shtalla i plotëson standardet nacionale”, thotë ai.

 

Ahmetaj, thotë se për një periudhë të gjatë ka pritur t’i marrë mjetet financiare.

“Dhe pas gjithë këtyre etapave duke pritur të më lirohen mjetet më ka ardhur vendim kontravers tërësisht i pa bazë me arsyen se ferma nuk i plotëson kushtet për stalle për dhi ( ani pse ashtu me është miratuar) 100% është realizuar plani ideor dhe komisionet e kanë pranuar dhe kanë thënë që i plotëson kriteret. Ky vendim është nxjerrë nga drejtoria e miratimit të pagesave nga drejtori Agim Nuha. Sidoqoftë unë kam bërë ankesë në AZHB është mbledhur një komision prej 3 anëtarë edhe pas një kohë më është kthyer negativ me arsyen kontraverse ndaj eksperteve se nuk plotësohen kriteret. Edhe pse fare nuk ka ardhur ai komision në teren për ta shikuar stallen nga afër komisioni i përberë nga tre anëtar Luan Statovci kryetar, Teuta Maqani, Ismajl Kastrati”, sqaroi ai.

Mund t’ju interesojnë
Tutje, ai rrëfeu për paditë që ka bërë.

“Pastaj i kam paditur AZHB në Gjykatën Themelore në Prishtinë në maj të vitit 2018. Pastaj, unë nuk jam ndalur për ta kërkuar të drejtën time kam bërë ankesë të ish ministri Nenad Rikallo, sekretari Kapllan Halimi dhe Shefki Zeqiri nga zyra ligjore ka marrë vendim negativ për mua. Unë prapë s’jam ndalur kam bërë ankesë te ministrja Dijana Zivic dhe sekretari Kapllan Halimi dhe Shefki Zeqiri përsëri këta më kanë kthyer përgjigje negative. Pastaj, edhe me këshilltarin e ministrit Besian Mustafa kam kontaktuar dhe shkaku i pandemisë fizikisht nuk jemi takuar por ia kam dorëzuar në email të gjitha dokumentet dhe historikun por pas një kohë me kanë kthyer përgjigje negative.

Të gjitha investimet që janë realizuar janë në përputhje me udhëzimin administrativ 02/2017. Nuk po kërkojë asnjë favor nga askush por po e kërkoj të drejtën time, paratë e mija, sepse mirëqenia e ime është shkatërruar, sepse kemi marr huazime dhe kredi për t’i paguar faturat e stallës për ta bërë kërkesën për pagesë në vlerë të 85,410.63 €”, thotë ai.

Ahmetaj në fund të deklaratës për Telegrafin, tregoi se Gjykata ka vendosur në favor të tij gjatë nëntorit 2020 dhe se mjetet ende nuk i ka marrë.

“Në nëntor të vitit 2020 Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur në favorin tim dhe ka marrë vendim të rikthej lëndën në rishqyrtim në ministri dhe ministria pas një muaji ka vendosur në favorin tim duke e formuar komisionin prej pesë anëtarëve kryesuar nga Arizona Dibra dhe ma kanë dhënë të drejtën time. Dhe është dashur automatikisht që mjetet e mia të liroheshin dhe alokoheshin në llogarinë time, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur tash e dy muaj. I bëj thirrje AZHB dhe ministrit Besian Mustafa që sa më shpejtë të alokohen mjetet e mia në llogarinë time. Të gjithë abuzuesit që kanë abuzuar për tri vite radhazi do të japin llogari para drejtësisë dhe të gjithë ata që vazhdojnë të abuzojnë do të përfundojnë njëjtë. Por shpresoj që do të veprojnë shpejtë AZHB dhe mjetet e mia të lirohen”, potencoi ai.

Femeri tha se biznesi i tij tash është shkatërruar.

“AZHB e ka shkatërruar biznesin tim ne startuam me 60 krerë dhi në 2015 dhe arritëm të kishim 600 krerë dhi kur e zgjeruam fermën. Sepse synimi jonë ishte të e zhvillojmë biznesin dhe të krijojmë edhe një qumështore me kapacitete të mëdha por që tani na kanë shkatërruar duke e sjellur biznesin para falimentimit, por shpresojmë që të lirohen këto mjete dhe të rimëkëmbemi duke mos e lënë biznesin të falimentoj”, tha ai.

Ndryshe, sa i përket aksionit “Subvencioni 2021”, Policia njofton se bazuar në hetimet e zhvilluara ekzistojnë dyshime të bazuara se personat e dyshuar përmes dhënies së ryshfetit kanë arritur që të marrin subvencione nga Ministria e Bujqësisë. /Telegrafi/

Më Shumë

Vdiq instrumentisti i njohur Shaqir Hoti nga Hasi

Instrumentisti i njohur kosovar, Shaqir Hoti, ka vdekur të shtunën, kanë njoftuar familjarë të tij. Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë...

Haskuka: Partitë politike në Prizren duan trajtim preferencial mbi ligjin

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se partitë politike në Prizren, në vend se të mundohen për aplikim të ligjit për...

Posta e Kosovës shlyen tërë borxhin ndaj ATK-së

Menaxhmenti i Postës së Kosovës, ka bërë të ditur se edhe përkundër vështirësive të operimit në kushte të pandemisë Covid-19, ka arritur të përmbushë...

Vidhet kutia me paratë për bamirësi në Prizren

Në rrugën “Isuf Gërvalla” në Prizren dje është arrestuar një person i dyshuar për “Vjedhje të rëndë”. I arrestuari dyshohet se ka vjedhur një kuti...

Totaj: Tre të arrestuarit për mashtrim janë të afërt me qeverisjen lokale në Prizren

"Haskuka e ka humbur edhe besimin e partisë së tij sepse e kemi një paralajmërim për një kandidat tjetër të VV-së për Prizren". Prokuroria Themelore...

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkesë Qeverisë: Të hënën të hapen edhe sallat e dasmave

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, përmes një komunikate për medie, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të hënën të hapen të...

17 viktima dhe 599 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 17 viktima si pasojë e virusit COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 599...

Joshua dhe Fury pranojnë ofertë për meçin unifikues

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë pranuar ofertën për luftën unifikuese të titujve të botës në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. Promotori Eddie...

E diela sjell dy ndeshje derbi në Superligë

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e fundit (28) në Superligën e Kosovës në basketboll, që ishte një nga më interesantet dhe më të...

Rikthehet projekti për shumëkatëshe afër monumenteve në Prizren

Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve do të jetë adresa e sërishme për projektin e shumëkatëshes në Prizren e që në afërsi prej...

Tetë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Tetë persona kanë vdekur dhe 345 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Këto të dhëna kanë dalë nga 3.208...

Nata e parë e martesës, vajza bën një zbulim shokues për familjen e dhëndrit

Festa martesore kthehet në shok. Nusja zbuloi se vjehrra ishte e ëma. Megjithatë dasma u bë me djalin dhëndër. Arsyeja është e pabesueshme. Kthesë të...

Nagavci: Mësimi sot filloi pa pengesa, për javën e ardhshme do të vendoset sipas rekomandimeve

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se në këtë formë të mësimit do të vazhdohet këtë javë,...

Rrëzohet në vendin e tij të punës një punëtor i ndërtimtarisë në Suharekë

Një rast tjetër i lëndimit në punë është raportuar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Kësaj radhe në Suharekë. Gazeta Sinjali mëson se një...

Hoti, futbollisti që synon ligat e forta dhe është mes Kosovës e Shqipërisë

Florent Hoti u lind në qytetin e Manchesterit nga prindër shqiptarë nga Kosova e Shqipëria. Hoti ka shumë rrugë për të zgjedhur kur vjen...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

Lajmet e Fundit