3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Asambleisti i LDK-së thotë se Haskuka ofendoi gjithë anëtarët e Kuvendit komunal në Prizren

Sot Kuvendi Komunal i Prizrenit ka mbajtur një seancë ku pikë e rendit të ditës ka qenë edhe miratimi i një kredie me BERZH.

Mirëpo, kjo nuk ndodhi e për këtë u ngjallën shumë reagime në asamble.

Madje kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka akuzuar asambleistët e Lëvizjes Vetëvendosje, se janë bërë bashkë me ata të PDK-së, LDK-së, AAK-së dhe NISMA, që t’i sabotojnë projektet e komunës, njofton Klan Kosova.

Haziz Hodaj, asambleist nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin e Prizrenit ka treguar versionin e tij se çfarë ndodhi sot në këtë seancë.

“Ishte një seancë e Kuvendit të komunës ku njëra ndër pikat e rendit të ditës ishte edhe aprovimi i një huaje nga BERZH për efiçiencë në ndërtesa të të gjitha dikastereve në komunën e Prizrenit. Mirëpo, ishim skeptik rreth aprovimit të kësaj kredie duke ditur që Kuvendi i Komunës së Prizrenit ka pasur një performancë jashtëzakonisht të dobët në tri vitet e fundit e posaçërisht në këtë vit”, tha Hodaj.

“Me një buxhet të votuar dhe të aprovuar do të ishte absurditet të aprovohej ose të merrej një vendim për një hua e cila do ta fuste në borxh komunën e Prizrenit”.

Po a qëndron ajo se asambleistët e VV-së u bashkuan me ju që të refuzohet kjo kredi?

“Tani e di ku ka aluduar dhe cila ka qenë arsyeja e atij postimi që ka qenë skandaloz dhe një fyerje që ia ka bërë të gjithë anëtarëve të Kuvendit e gjithashtu edhe anëtarëve të Vetëvendosjes. Nuk e di nëse kanë votuar apo jo, por e di se kanë qenë prezentë gjysma e anëtarëve të Kuvendit”.

“Ai ka konsideruar që bërë një bojkot edhe nga ana e anëtarëve të kuvendit nga Vetëvendosje –ky postim i tij ka qenë i pamatur dhe fyes për të gjithë anëtarët e Kuvendit”, tha Hodaj.

Më Shumë

Berisha pas arrestimit të tre personave për tenderin milionësh: Arrestoni hajnat e vërtetë, jo vetëm bashkëpuntorët

Zafir Berisha nga Nisma ka reaguar pas arrestimit të tre personave të një operatori ekonomik që dyshohet se morën tender mbi një milionë euro...

Për 24 orë policia shqiptoi 915 gjoba qytetarëve për mosrespektim të masave antiCOVD-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

“DokuFesti” e fut Kosovën në mesin e atraksioneve botërore me kinema

Vlerësimi i radhës në arenën ndërkombëtare ka ardhur gjatë këtyre ditëve për “DokuFestin”. Kësaj radhe kinemaja e këtij festivali në Kalanë e Prizrenit është...

Po ngrihen tribunat, gara në Monaco me tifozë

Gara e Çmimit të Madh e Monaco në Formula 1, që zhvillohet në rrugët e Montecarlos, pritet të zhvillohet me tifozë. Kjo garë do...

Policia për 24 orë gjobiti 844 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Dragash: Dështon të mbahet seanca gjyqësore në rastin e dy të akuzuarve për vjedhje të 250 metrave kabllo elektrike

Ka dështuar të mbahet seanca e paraparë për të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, në rastin ku Taulant Krasniqi e...

Varroset instrumentisti i njohur, Shaqir Hoti

I është dhënë lamtumira e fundit instrumentistit të njohur, Shaqir Hoti. Hoti u varros në Rugovë të Hasit të Gjakovës në një ceremoni ku morën...

Mbi 800 gjoba u shqiptuan gjatë të dielës për shkelje të masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit ka gjobitur 835 persona për shkelje të masave anti-COVID. Në njoftimin e Policisë...

BIK-u: Agjërimi i Ramazanit fillon më 13 prill

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët myslimanë dhe të gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar Ramazan fillon ditën e martë...

Ramazani 2021: Koha e agjërimit në gjithë botën – Sa orë do të agjërohet në Kosovë?

Këtë vit muaji i shenjtë i myslimanëve, Ramazani do të fillojë të martën, 13 prill.  Lindja e diellit deri në perëndimin e tij zgjat diku...

Pse është kaq i nënvlerësuar Gerard Moreno?

Nëse Villarreal-i arrin në gjysmëfinalen e Europa League-s, i pesti në një turne ndërkombëtar për “Nëndetësen e Verdhë” pas atyre të arritura në 2004...

Gara për kryetar të Prizrenit, Haskuka flet për kandidaturën e Drita Millakut

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë që nuk e sheh problematike që deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, e ka shpallur kandidaturën për...

E diela sjell dy ndeshje derbi në Superligë

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e fundit (28) në Superligën e Kosovës në basketboll, që ishte një nga më interesantet dhe më të...

Prizren, 10 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 518 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.582 raste, kurse...

Personeli shëndetësor dhe të moshuarit në Prizren hezitojnë të vaksinohen

Doktori Arsim Berisha, ka thënë se vaksinimi në Prizren ka filluar sipas planit të Ministrisë së Shëndetësisë me 2 prill dhe po vazhdon në...

Totaj: Prokuroria të hetojë edhe Haskukën pas skandalit me tenderin 1.4 milion euro të Komunës së Prizrenit

Kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, njëherësh nënkryetari i partisë, Shaqir Totaj ka mbajtur sot konferencë për media lidhur me skandalet korruptive në...

Lajmet e Fundit