25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Kërkohet paraburgim për personin që goditi me veturë një 12-vjeçare në Rahovec

Prokuroria Themelore në Gjakovë ka paraqitur kërkesë në Gjykatën Themelore në Gjakovë-Dega Rahovec, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit H.A., me dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale “rrezikim i trafikut publik”

Në një komunikatë të Prokurorisë Themelore të Gjakovës thuhet se i dyshuari nuk i ka respektuar rregullat e trafikut rrugor dhe ka rrezikuar jetën e 12-vjeçares.

“Me datën 06.03.2019, i pandehuri duke vozitur automjetin e tij, në aksin rrugor Kramovik -Xërxë, në afërsi të një shkolle fillore të fshatit Radostë, duke mos respektuar rregullat e trafikut rrugor, ka rrezikuar jetën e tani të dëmtuarës, B.Z., e moshës 12 vjeçare, e cila ishte duke e kaluar rrugën, ku i pandehuri e ka goditur atë, dhe me lëndimet të cilat i ka marrë e dëmtuara është dërguar në spitalin rajonal në Gjakovë, ndërsa për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore, është dërguar në QKUK në Prishtinë, gjendja e së cilës është shumë e rëndë dhe ende e paqartë për mbijetesë”, theksohet në komunikatë.

Prokurori i rastit, ndaj të pandehurit H.A., ka bërë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit në afat prej 30 ditësh.

Arrestohet Radojiçiq

Organizatori u sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit, Milan Radojiçiq, është ndaluar për 48 orë nga autoritetet serbe. Këtë e ka konfirmuar Ministria e Punëve...

Pas zgjedhjeve të brendshme të LDK-së, Qemal Krasniqi i reagon ashpër Driton Selmanajt

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) në Prizren ka mbajtur kuvendin e dhjetë zgjedhor të saj. Nga ky proces në krye të degës së LDK-së,...

Lajmet e Fundit