8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Kinematë e Prizrenit, në mesin e më të bukurave në botë (Foto)

Kino Kalaja-PrizrenShumë njerëz në botë preferojnë të shohin filma, por si dhe ku i shohin ata, shpesh herë është shtëpia apo ndonjë kinema e rëndomtë.

Për të parë një film në rehatin maksimale dhe për ta përjetuar atë tërësisht, disa disenjatorë në botë kanë krijuar kinematë më të mira në botë.

Disa nga këto kinema kanë histori interesante dhe kanë shpëtuar nga bombardime e zjarre. Disa të tjera, siç transmeton atsh, janë demoluar, rinovuar e ruajtur veçantinë e tyre. Këto kinemanë në galerinë më poshtë janë të njohura në botë jo vetëm për rëndësinë e tyre kulturore por edhe për vlerat arkitekturore që ato bartin.

Disa të tjera janë shumë modern dhe kanë një interier tejet interesant, duke filluar nga ato më klasike me ulëse madhështore deri te ato me shtretër, barka apo edhe pishina.

Kinemaja e Dokufestit në shtratin e lumit, Prizren

Kinemaja në shtratin e lumit-Prizren

Olympia Music Hall, Francë

Olympia Music Hall-Francë

Kinemaja fantastiko-shkencore, Hollywood Studios

Kinemaja fantastiko-shkencore-Hollywood Studios

Kinemaja Elektrike, Notting Hill

Kinemaja Elektrike-Notting Hill

Kinemaja Kineze, Los Angeles

Kinemaja Kineze-Los Angeles

Kinemaja Lëvizëse, Paris

Kinemaja Lëvizëse-Paris

Kinemaja me pishinë, Londër

Kinemaja me pishinë-Londër

Kinemaja me kopsht dimëror, Toronoto

Kinemaja me kopsht dimëror-Toronoto

Kinemaja Lumbardhi, Prizren

Kinemaja Lumbardhi-Prizren

Kino Kalaja, Prizren

Kino Kalaja-Prizren

Më Shumë

Veselaj-Gutaj i përgjigjet Vetëvendosjes: Arsimin e kemi gjetur të degraduar në Prizren

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizrenit, Luljeta Veselaj-Gutaj, i është përgjigjur akuzave të Vetëvendosjes, për gjendjen e arsimi në këtë qytet. Ajo tha se...

Punime në rrjet/ Këto fshatra të Prizrenit nuk do të kenë rrymë

KEDS ka njoftuar për ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe rrugë të rajonit të Prizrenit. 30.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. Nga NS...

Lajmet e Fundit