19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Klubet e Premier League thyejnë rekordin e shpenzimeve brenda një merkatoje

Klubet e Premier League kanë thyer rekordin e tyre të shpenzimeve brenda një afati të transferimeve, me merkaton, ende një javë larg, sipas analizave nga kompania financiare Deloitte.

Sipas Deloitte, klubet e Premier League kanë shpenzuar 1.5 miliardë funte këtë verë, që tejkalon rekordin e mëparshëm prej 1.4 miliardë funtesh në 2017.

Ajo gjithashtu tejkalon 1.4 miliardë funte që u shpenzuan nga klubet në të gjithë sezonin e kaluar.

Rekordi i shpenzimeve në Premier League qëndron në 1.86 miliardë funte për të gjithë sezonin, një rekord i vendosur në 2017-18.

“Nivelet rekord të shpenzimeve që kemi parë në këtë merkato deri më tani japin një shenjë se modelet e biznesit të klubeve të Premier League po rimëkëmben pas COVID-19”, tha Chris Wood, ndihmës drejtor në Deloitte’s Sports Business Group.

“Ndërsa kjo është inkurajuese, rëndësia e klubeve që të krijojnë politika të përgjegjshme dhe të qëndrueshme shpenzimesh nuk mund të mbivlerësohet”. /Albanianpost.com

Më Shumë

Çmimet e derivateve, lirohet për një cent benzina

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) ka publikuar çmimet tavan për shitjen e derivateve për të martën. Sipas njoftimit, benzina është liruar për një...

Artan Abrashi kryetar i ri i degës së VV-së në Prizren

Artan Abrashi është kryetar i ri i degës së VV-së në Prizren. Këtë e konfirmoi para pak çastesh zyrtari i kësaj partie në kryeqytetin historik, Adem Shabanaj. Ky i fundit,...

Lajmet e Fundit