3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Klubet saudite fillojnë ofensivën për Kevin de Bruyne

Manchester City mund të kërkojë një tarifë më të madhe se 50 milionë paund për Kevin De Bruyne verën e ardhshme mes interesimit nga klubet e Arabisë Saudite, sipas një raporti.

32-vjeçari është lojtari më jetëgjatë i “Qytetarëve” në skuadrën aktuale të Pep Guardiola-s, pasi ka kaluar tetë vitet e fundit në “Etihad Stadium”, ku ai është vendosur si një nga lojtarët më të mëdhenj të klubit.

De Bruyne ka shënuar 96 gola dhe ka regjistruar 153 asistime në 358 paraqitje për Man City, dhe gjithashtu ka fituar gjithsej 14 trofe, duke përfshirë pesë tituj të Premier League dhe Champions League.

Ndërkombëtari belg, i cili aktualisht është jashtë fushës me një dëmtim, pritet që kontrata e tij në “Etihad” të skadojë në qershor 2025 dhe dyshohet se nuk ka garanci që City do të zgjedhë të zgjasë marrëveshjen e tij.

Thashetheme të tilla kanë ndezur spekulime për një largim të mundshëm të De Bruyne nga fituesit e tripletës, me një numër klubesh në Arabinë Saudite që besohet se kanë një interes të fortë për lojtarin.

Sipas “Football Insider”, De Bruyne konsiderohet si një “objektiv serioz” për klubet e Ligës Pro Saudite në verën e vitit 2024 dhe ata synojnë të rrisin ndjekjen e tyre në të ardhmen e afërt.

Raporti shton se De Bruyne është i lumtur te City, por mund të bindet të largohet nga klubi nëse financat e ofruara nga klubet saudite konsiderohen shumë të mira për t’u refuzuar.

City nuk ka ndërmend të ndahet me De Bruyne në janar, kur mesfushori mund të kthehet nga dëmtimi, por ata mund të ofrojnë oferta mbi 50 milionë paund për belgun verën e ardhshme.

De Bruyne është një nga lojtarët më të fundit të elitës që është lidhur me një lëvizje në Lindjen e Mesme së bashku me sulmuesin e Liverpool, Mohamed Salah, i cili dyshohet se ishte subjekt i një oferte të refuzuar prej 150 milionë paundësh nga të kuqtë në verë.

Që kur Cristiano Ronaldo u bashkua me Al-Nassr në janar, një mori emrash të profilit të lartë kanë shkëmbyer futbollin evropian me Ligën Saudite Pro dhe liga synon të joshë më shumë lojtarë në Lindjen e Mesme në vitet e ardhshme.

Një shumë e madhe prej 784 milionë paundësh u shpenzuan nga klubet Saudite të Pro League gjatë afatit kalimtar të verës, me 87% të shpenzuar nga kuarteti Al-Ittihad, Al-Ahli, Al-Hilal dhe Al-Nassr, të cilët të gjithë kontrollohen nga Fondi i Investimeve Publike të vendit (PIF).

Neymar ishte transferimi më i shtrenjtë i bërë nga një klub saudit, me Al-Hilal që shpenzoi rreth 86 milionë paund për brazilianin nga Paris Saint-Germain, ndërsa lojtarë si Karim Benzema, N’Golo Kante, Riyad Mahrez, Aymeric Laporte, Jordan Henderson, Roberto Firmino, Sadio Mane, Fabinho, Sergej Milinkovic-Savic, Ruben Neves dhe Edouard Mendy gjithashtu bënë lëvizjen në Lindjen e Mesme.

Mbetet për t’u parë nëse Guardiola do të ishte i gatshëm të ndahej me De Bruyne verën e ardhshme, pasi kishte humbur një numër yjesh në vitet e fundit, me Mahrez dhe Ilkay Gundogan dy që u larguan nga klubi verën e kaluar.

Lidhjet në lidhje me një largim të mundshëm të De Bruyne vijnë në një kohë kur Man City dyshohet se ka një interes për mesfushorin e Bayern Munich-ut, Jamal Musiala, me Guardiola që thuhet se po shtynte për të nënshkruar me gjermanin.Albanian Post

Më Shumë

Temperaturat në minus, parashikimi i motit për sot

Reshjet e borës parashikohet të mbesin të pranishme lokalisht edhe gjatë orëve të para të 24-orëshit të ditës së diel. Dita do të vijojë me...

Grabitja në Suharek/ Kryetari i Komunës thotë se po punohet në zbardhjen e rastit, ka edhe një apel

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka reaguar pas grabitjes së armatosur që u krye në një argjendari në këtë komunë, ku si...

Lajmet e Fundit