30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Koalicioni AAK-LDD: LDK-ja dhe PDK-ja po ushtrojnë presion mbi votuesit

LDD dhe AAK

Shtabi zgjedhor i koalicionit AAK-LDD në Prizren vlerson se deri më tani procesi i zgjedhor ka vijuar i qetë por me parregullsi të evidentuara në disa zona sidomos me problemet e listave të votuesve ngase ka ndërrime të qendrave të votimit për votuesit.

“Një gjë e tillë është evidentuar në qendrat më të mëdha në Prizren dhe në fshtatra ku problem paraqesin zonat e thella siç është qendra e votimit 2043\A në fshatin Kabash të Hasit,Sërbic e ulët 2012\A, lagja 11 MArsi në Prizren 2007\A, etj.

Këto probleme të evidentuara po parqesin vështërsi për votuesit të cilët po detyrohen të votojn me kusht”, thuhet në komunikatën e këtij koalicioni.

Një problem tjetër që koalicioni AAK-LDD e ka evidentuar është fakti se militant të LDK-së dhe PDK-së po ushtrojnë trysni dhe presion mbi votuesit në qendrat e votimit duke orientuar votuesit dhe duke i kërcënuar që të votojnë për partitë në fjalë.

“Këtë parregulllsi koalicioni AAK-LDD e ka raportuar në KQZ, për shkakë të shqetësimit se kjo parregullsi është qëllimshme dhe do të shfrytëzohet për manipulime të votave nga Partitë që kanë qenë pjesë e qeverisjes në Prizren”.

Koalicioni AAK-LDD uron të gjithë qytetarët që në këto zgjedhje të mbisundojë demokracia dhe liria e plotë e të drejtës për votim dhe zgjedhje. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 500 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1506 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Policia shqipton mbi 1 mijë e 500 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1535 gjoba në trafik.   Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit