21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Komisioni për emërtimin e rrugëve në Malishevë, takohet me kryetarët e fshatrave

Malisheve-Komisioni për emërtimin e rrugëveNë kuadër të punës së tij, komisioni komunal për emërtimin e rrugëve në vendbanimet e Komunës së Malishevës, i ta takuar sot, të gjithë kryetarët e fshatrave të Komunës së Malishevës, të cilët i kanë njoftuar me procesin e emërtimit të rrugëve, rëndësinë e emërtimeve dhe kriteret për emërtimin e rrugëve, si një standard, i cili duhet të plotësohet, në kuadër të regjistrimit të adresave në territorin e Kosovës.

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku, ka folur për rëndësinë e emërtimit të rrugëve, si një lehtësim për regjistrimin e rrugëve dhe adresimin. Për këtë rëndësi dhe për punën e komisionit ka folur edhe kryetari i komisionit, Ahmet Rrahamanj, ndërsa për kriteret e emërtimit dhe për procesin e deritanishëm, ka folur anëtari i komisionit nga qeveria komunale, z.Driton Krasniqi.

Pas prezantimit të kriteret e emërtimit të rrugëve dhe për procesin në tërësi, anëtarët e komisionit, janë përgjigjur në pyetjet dhe paqartësitë që janë shfaqur, para se kjo të kaloj në debat me qytetarët, pasi vet qytetarët e vendbanimeve, do të bëjnë emërtimin e rrugëve.

Fillimi i punës në teren, është paraparë pas përfundimit të procesit zgjedhor të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, pas datës 8 qershor, dhe takimet do të mbahen në t gjitha fshatrat, ku do të merren propozimet e vet banorëve të fshatrave, para se ato propozime të miratohen në Asamblenë Komunale. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Shqiponjat me rekord në Euro 2024, por pikët i merr Italia

Shqipëria e ka nisur me humbje kampanjën në Euro 2024, pasi u mposht nga Italia me rezultat 1-2. Kombëtarja shqiptare fillimisht kaloi në epërsi me...

Mbappe do të luajë me maskë speciale

Franca e pagoi shtrenjtë fitoren ndaj Austrisë (1:0), në ndeshjen e parë të Kampionatit Evropian 2024. Kapiteni Kylian Mbappe do të jetë i detyruar...

Lajmet e Fundit