4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Korabi bashkon trojet etnike

KorabShaqiri-fylliRadhitet tek emrat më të denjë të industrisë së muzikës në vendin tonë. Është ky kompozitori e këngëtari i njohur Korab Shaqiri i cili këtë sezon publikut të vet po i dhuron një këngë me videoklip shumë interesant. Se për çfarë bëhet fjalë më saktësisht ka treguar vetë ai në një bisedë për gazetën Tribuna.

“Është një këngë bashkë me klip i cili promovon të gjithë bukurinë shqiptare. Në të do të prezantohen pothuajse të gjitha trevat shqiptare. Që nga pjesa antike ku është Apolonia p.sh nga Mbretëresha Teuta e deri në Korfuz poshtë. Pastaj kemi shkuar në Guci lartë, Ulqin e pjesët tjera të trevave shqiptare në Mal të Zi. Më pas ka pjesë nga Ohri, Shkupi e vende të tjera, pa lënë anash normalisht edhe pjesë nga vendet në Kosovë e Shqipëri. Ky klip është një promovim i bukurive shqiptare që nga ato detare deri tek ato malore”, ka thënë këngëtari në fillim të bisedës, ndërsa ka treguar se ky projekt në tërësi është i menduar nga vetë ai.

“Muzika e këngës ‘Welcome to Albania’ është krijimtari e imja, orkestrimi po ashtu. Për tekst kam bashkëpunuar me babin , Ilir Shaqirin. Edhe ideja e klipi është po ashtu ide e imja. Si projekt është i menduar në përgjithësi nga unë”, ka zbuluar ai.

Më Shumë

Samiti i UEFA: Rusia mbetet e përjashtuar

Klubet ruse të futbollit dhe ekipi i tyre kombëtar nuk do të mund të marrin pjesë në garat evropiane për sa kohë që lufta...

Dani Alves kërkon lirimin me kusht: Nuk kam frikë nga asgjë

Dani Alves kërkon lirim me kusht dhe flet nga burgu duke thënë “Do të pranoj çfarëdo që të vijë… Nuk kam frikë nga asgjë” Alves,...

Lajmet e Fundit