16.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Kosova i mëson kundërshtarët për Kupën e Botës 2027

Kombëtarja e Kosovës në basketboll i ka mësuar kundërshtarët e saj për fazën parakualifikuese për Kupën e Botës FIBA 2027.

Kosova do të luajë në grupin A, ku do të jetë sërish me Zvicrën në një grup.

E po ashtu “Dardanët” për herën e parë do të luajë edhe ndaj Irlandës dhe Azerbejxhanit.

Raundi i parë parakualifikues i Kupës së Botës të Basketbollit FIBA 2027 do të luhen me datë 19-27 shkurt 2024,18-26 nëntor 2024 dhe 17-25 shkurt 2025,me nga një ndeshje në shtëpi dhe jashtë.

Të tre fituesit e grupeve së bashku e renditur më të mirë ne vendi e dytë do të kalojnë në raundin e dytë parakulafikues të Kupës së Botës të FIBA-s,i cili do të luhet në verën 2025.

Kosova basket

Grupi A

Zvicra;

Kosova;

Irlanda;

Azerbajxhani

“Enver Hoxha, ishte fare i pashpirt”- Ish-oficeri britanik në Shqipëri rrëfen përplasjet me ish-diktatorin në frontin e luftës: Mehmet Shehu, armiku im për vdekje

Memorie.al / Gjatë Luftës së Dytë Botërore, punoi me Enver Hoxhën dhe Abaz Kupin, për organizimin e forcave antifashiste. Me rënien e “Perdes së Hekurt”, stërviti...

Vdes shefi i arrestuar i mafias italiane Matteo Denaro

Shefi i mafias italiane, Matteo Messina Denaro, i cili u arrestua në janar pasi i kaloi 30 vjet në arrati, ka vdekur në moshën...

Lajmet e Fundit